خاطرات خانواده (شاد ) ما

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

سر‌آغاز کلام با نام زیبای حق؛

روز عید غدیر خم را به بازمانده سلسله انبیاء و اولیاء حضرت اباصالح المهدی (عج) و همچنین همه دوستداران ولایت تبریک می گویم. امیدوارم روزی برسد که در چنین روزی به دیدار حضرت مهدی (عج) رفته و حضورا عرض تبریک کنیم.

در باب عید غدیر خم حرف و مطلب بسیار است کما اینکه در باب ماجرای سقیفه (که به عقیده این بنده حقیر و هیچکاره‎‏ - اسلام هایجک شد) حرف و حدیث بسیار است. به نظر من هایجک شدن دین نبوی باید اتفاق می افتاد همانگونه که فریب خوردن حضرت آدم ابوالبشر باید اتفاق می افتاد.

بگذارید اینگونه بگویم. صرف نظر از اعتقاد به اینکه خداوند متعال هیچ احتیاجی به خلقت آسمانها و زمین نداشت و هدف این خلقت لهو و لعب نبوده است؛ ولی اگر حضرت آدم ابوالبشر نافرمانی نمی کرد تا کنون و شاید تا وقتی خداوندی خداوند متعال پابرجاست ؛ ایشان در همان نشئه جنته حضور می داشتند و بر روی کره خاک هیچ اتفاقی نمی افتاد و نیازی هم به رسالت حضرت ختمی مرتبت (لولاک لما خلقت الافلاک ) نمی بود. باز بگذارید اینگونه بگویم که اگر پس از آن اولین و بزرگترین اشتباه؛ خداوند حضرت آدم ابوالبشر را نمی آمرزید، چه اتفاقی می افتاد؟ ایشان وارد نشئه ای از جهنم شده و تا خداوندی خداوند متعال باقی است می بایست آنجا می ماندند و دوباره هیچ انگیزه و اتفاقی بر روی کره خاکی وجود نداشت. جهنم سه نفر ساکن بیشتر نداشت و بهشت برین هم لمیسکن باقی می ماند. به نظرم در واقع آن اشتباه و در پی آن ؛ آن بخشش (فتلقی آدم من ربه کلمات فتاب علیه) لازم بود تا روزی بشود که "وازلفت الجنته للمتقین" و "برزت الجهیم للغاوین" تبلور بسیار شکوهمندی پیدا کند.

به نظرم به همین نسبت رسالت نبوت می بایست دچار تغییر جهت ناجوانمردانه می شد تا انتظار برای ظهور اباصالح المهدی (عج) معنی پیدا کند. من خیلی دلم می خواهد بدانم که اگر آن اسلام هایجک نمی شد؛ امروز چهره دنیا چگونه بود.

از اینها که بگذریم؛ بحث در مناقب و منزلت مولی الموحدین (ع) بسیار زیاد است. دیروز ظریفی در باب "علم من الکتاب" ( اشاره به سوره نمل و حضرت سلیمان و کسی که با استفاده از علم کتاب توانست در طرفه العینی تخت ملکه سبا را حاضر کند) می گفت نسبت علم آن شخص نسبت به علم حضرت علی (ع) از کتاب ؛ همانند قیاس میزان آبی است که یک پشه می تواند با بالهای خود حمل کند در مقابل تمامی آب موجود در اقیانوسها من نمی دانم اصل این سخن به چه کسی باز می گردد ولی به نظرم شاید باید اینچنین قیاسی می شد: مانند نسبت وزن آن پشه در مقابل وزن تمامی ذرات موجود در آسمانها و زمین.

باز هم بگذریم. اما نکته دیگری هم فکر من را به خودش مشغول می کند. عدل الهی جزو اصول دین است. درک و بینش ما انسانهای خاکی بسیار محدود است و ما نمی توانیم از حواس و ادراک خود برای توجیه این اصل و بسیاری دیگر از اصول استفاده کنیم ولی خوب گاهی هم بد نیست سوالهایی را مطرح کرد. رابطه عدل و حکمت الهی چیست؟ چگونه حکمت خداوند باعث می شود تا خلقت خاندان وحی با سایر ابناء بشر متفاوت باشد و اصل عدل هم خدشه ای نبیند؟

در این دیار هم دوستداران خاندان وحی و ولایت علی ابن ابی طالب اگرچه زیاد نیستند ولیکن خیلی هم اندک نیستند. ما روز شنبه هفته گذشته برای بزرگداشت روز عید غدیر به مسجد امام علی (ع) رفتیم. متاسفانه مسجد خیلی خالی بود. من هیچوقت مسجد را در چنین مناسبتی این چنین خالی و کم بار ندیده بودم. حیف!

دیشب هم به منزل آقای شفیعی رفتیم زیرا همسر ایشان از سادات هستند. جای همه بسیار خالی بود. به همه ما خیلی خوش گذشت. بچه ها به نوبه خودشان؛ خانمها به نوبه خودشان و آقایان هم به نوبه خودشان. صرف نظر از پذیرایی مفصل صاحبخانه؛ هر کسی هم شام خودش را آورده بود و موقعیتی پیش آمد تا بر سر یک میز شام چندین مدل غذای متنوع حاضر باشد بدون آنکه تجمل گرایی و اسراف شده باشد! دیشب فرصتی هم پیش آمد تا ضمن گفتگو در باب مسائل مختلف از فیلم و اقتصاد گرفته تا احمدی نژاد و لنگه کفش جرج بوش؛ راجع به مسائل فقهی هم صحبت شود.

امیدوارم که فرصت های بیشتری پیش بیاید و بتوانیم در جمع دوستان؛ در باب مناقب خاندان نبوت بیشتر صحبت کنیم.

شروع ماه محرم: برای من همواره غروب روز نیمه شعبان یادآور شروع ماه رمضان و غروب روز عید غدیر؛ یادآور شروع ماه محرم است. به خاطر دارم که در ایران؛ هیئت ها و تکیه ها از یکی دو روز بعد از عید غدیر شروع به برپاسازی تکیه ها می کنند. به هرحال زمان بسیار سریع می گذرد و تا چند روز دیگر محرم شروع می شود.

 

من به عادت همیشگی چند تا عکس هم گرفته ام که در ادامه آنها را می بینید.

علی خادمی

زینب جمشیدی دکلمه ای را در باب غدیر ارائه کرد

علی خادمی

 آقا مهدی هم شعری را در مدح غدیر خواند

علی خادمی

از راست به چپ  (دکتر) مصباح موسوی و  (دکتر) بیگلری در حین جلسه پرسش و پاسخ

علی خادمی

 نمایی از شبستان مسجد

علی خادمی

 اجرای دکلمه به عربی و انگلیسی در مدح غدیر

 

علی خادمی

 ایمان و حسین

علی خادمی

 بدون توضیح

علی خادمی

 از راست به چپ: (دکتر) محمدعلی شفیعی؛  (دکتر) محمد رضا اکبری؛ محمدرضا اردهالی؛ علی حدیدی و میثم رودی

علی خادمی

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٢٧ - عباسعلی خادمی

مرحبا!

سرآغاز کلام با نام زیبای حق،

سرانجام مدیر شرکتی که همسرم (عطیه محمدی) در آن کار می کند از مسافرت سه هفته ای برگشت. در این مدت همسرم عهده دار کلیه مسئولیت های شرکت بود. او در این مدت خیلی نگران بود که نکند مشکلی پیش بیاید و به خاطر همین هم فشار روحی بیشتری را در این مدت تحمل کرد.

الحمدالله او بخوبی از عهده این مسئولیت برآمد. من همین جا از او به خاطر زحماتی که برای آسایش خانواده ما می کشد سپاسگزاری می کنم. انشاءالله خداوند به ایشان خیر کثیر بدهد. هرچند که ممکن است مدیریت محترم با توجیه اینکه ایشان در این مدت حقوق گرفته اند و انجام وظیفه کرده اند؛ ولی به نظر من حتی یک تشکر خشک و خالی و از ته دل می تواند انگیزه های بیشتری در افراد ایجاد کند!

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٢٥ - عباسعلی خادمی

یک توضیح در باب یادداشت عید قربان

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

من در نوشته مربوط به عید قربان ؛ یک مقدمه در باب تفاوتهای اجتماعی میان ایران و این دیار نوشته بودم. طبیعی است این تفاوتها آثار خود را بازتاب رفتار های اجتماعی پدیدار می کنند و مانند بوته آزمایش افراد را به چالش می کشانند. آنچه من گفتم نظرهای شخصی من بود که به شدت به آن معتقد هستم.  به نظر من خیلی ها در ایران ( نه لزوما آقا محسن ) وقتی اسم کشورهای غربی می آید‎‎ ، تصوری یک دست از جامعه ای کاملا دین گریز و گناهکار در ذهنشان نقش می بندد که ٢۴ ساعته در حال ارتکاب انواع و اقسام گناه هستند. به نظر این افراد حتی تنفس در چنین فضایی گناه است.

ظاهرا آقا محسن ؛ سوء برداشت کرده بودند که من این مقدمه را به خاطر ایشان نوشته ام. همین جا اعلام می کنم که چنین نبوده است.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٢٢ - عباسعلی خادمی

روشهایی برای داشتن خانواده شاد

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

هفت روش زیر می تواند به ما برای داشتن یک خانواده شاد، کمک کند.
    
    1 - مراقب صحبت های خود باشید: نحوه صحبت کردن با فرزندان نقش مهمی در فضای احساسی خانواده ایفا می کند.
    
    باید به فرزندان فرصت دهید تا در ابراز احساسات خود آزاد و راحت باشند، گاهی، ما از تاثیری که سرزنش ها و انتقادات بر روح و روان کودکان می گذارد، غافل می شویم.
    
    روان شناسان معتقدند سرزنش بیش از حد کودکان سبب می شود آنها دچار احساس گناه و شرم شوند و در خود فرو رفته و درون گرا بار بیایند. هرگز نقطه ضعف یا عیب کودک را نباید به عنوان یک خصلت دائمی و همیشگی جلوه داد.
    
    می توان با ذکر دلایل و اثرات سوء رفتار یا کار کودک از او انتقادی سازنده کرد.
    
    2 - فراهم کردن نظم و ثبات: یک چارچوب قابل پیش بینی برای کارهای روزانه، قوانین مشخص و منسجم و یک خانه سازماندهی شده، آرامش و راحتی بیشتری برای فرزندان و والدین ایجاد می کند. یک برنامه روتین مانند یک رشته محکم به هنگام تنش ها، بحث و نزاع ها یا بحران ها از هم گسیخته نمی شود و از خانواده حمایت می کند.
    
    3 - برگزاری جلسات خانوادگی: به طور منظم زمانی را برای جمع شدن اعضای خانواده در نظر بگیرید. در این جلسات افراد خانواده می توانند درباره مشکلات و ناراحتی های خود در طول هفته با هم صحبت کنند یا با بیان اتفاقات خوبی که داشته اند، دیگر افراد خانواده را هم در شادی شان شریک کنند.
    
    4 - احساس دوست داشتن و عشق ورزیدن به دیگران: محققین معتقدند والدینی که وقتی را صرف بازی با کودکانشان می کنند، با آنها شوخی می کنند و عقاید و احساساتشان را با فرزندانشان در میان می گذارند، فرزندانی صمیمی تر، مهربان تر و باگذشت تر خواهند داشت. با عشق ورزیدن به کودک خود، حس دوست داشتن را در او تقویت کنید.
    
    5 - داشتن مراسم خانوادگی: زمان های خاصی را در یک روز یا هفته برای انجام مراسمی خاص با همراهی همه اعضای خانواده تعیین کنید.
    
    مثلاً انجام مراسم مذهبی مانند رفتن به کلیسا در هر یکشنبه یا مراسم خانوادگی مانند رفتن به رستوران یا سینما و امثال آن.
    
    6 - نحوه برخورد با مشکلات: امروزه زندگی های خانوادگی همیشه امن و پایدار نیستند. حتی بهترین ازدواج ها هم جروبحث دارند، گرفتاری های مالی، فراز و نشیب های احساسی و نظایر آن. اما مشکلات بخشی از زندگی انسان ها است و یک خانواده مهربان و صمیمی هرگز این موضوع را نادیده نمی گیرد و سعی می کند با همدردی و ایجاد یک فضای احساسی قوی و صمیمی با مشکلات مبارزه کند.
    
    7 - اختصاص زمانی فقط برای والدین: والدین فضای احساسی خانواده را شکل می دهند، اگر والدین به خاطر مسائل ملی یا مشکلات کاری شان افسرده و ناراحت باشند یا از دست همسرشان ناراحت و عصبانی باشند، فضایی در خانه به وجود می آید که کودکان احساس ناامنی و ناراحتی می کنند.
    
    والدین نیاز به زمانی دارند که بدون حضور فرزندان با هم قدم بزنند و صحبت کنند تا نگرانی ها و ناراحتی ها را از خود دور کنند و مثل اولین باری که یکدیگر را دیده اند عشق را تجربه کنند.
    
    منبع: ریدرز دایجست
    
با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٢۱ - عباسعلی خادمی

نوتیس بروز آوری یادداشت عید سعید قربان

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

مطلب را به روز آوری کردم. اگر تمایل داشتید آنرا بخوانید.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٢٠ - عباسعلی خادمی

عید سعید قربان مبارک

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

عید سعید قربان را به همه کسانی که این عید را می شناسند تبریک می کنم و آرزو می کنم کسانی که توفیق درک معرفت این روز را ندارند، شناخت کافی پیدا کنند.

ما برای این روز برنامه خاصی نداشتیم زیرا روز کاری است و هم من و هم همسر مهربانم باید به سر کار برویم ولی خوب بچه ها بدشان نمی آمد که به بهانه عید به مدرسه نروند. بنابراین به عنوان بخشی از خاطرات خانواده ما مطلب مهمی نمی توانم درج کنم. البته یادآوری می کنم که ما به امیرحسین و علیرضا تاریخچه این روز را یادآوری کردیم.

در مورد نکوداشت این روز در این دیار هم گفتنی ها بسیار است.

ابتدا لازم می دانم اشاره کنم اگرچه اینجا دیار کفر است ولی به این معنی نیست که هیچ مسلمانی در اینجا پیدا نمی شود. به نظر من حتی جمع اندک مسلمانهای اینجا  از خیلی از مسلمانهایی که در ایران پیدا می شوند؛ مسلمانتر هستند. در تایید این مطلب باید بگویم که به عنوان مثال وقتی در ایران براحتی نمی توان به خیابان رفت و از یک فروشگاه به طور قانونی اقدام به خرید انواع و اقسام مشروبات الکلی کرد و یا وقتی در تهران به طور رسمی دیسکو و کازینو و انواع سرویسهای ... وجود ندارد؛ نمی توان گفت که آن آدمها خیلی به اصول مسلمانی پایبند هستند. به قول معروف آب نیست و گرنه قابلیت های شناگر معلوم می شد.

یک مثال ساده تر بزنم: گوشت حلال. اسما هرجای تهران و ایران که بروی به تو گوشت حلال می فروشند چه در فروشگاه مواد غذایی و چه در رستوران. به میهانی هم که بروی نیازی نیست بپرسی آیا گوشت شما حلال است و یا نیازی نیست به فرزندت هشدار دهی که از فلان پیتزا نخور چون گوشتش حلال نیست.

حالا این دیار را در در نظر بگیرید. به طور قانونی می توانید بروید مشروب بخرید هرچند قانون به شما اجازه نمی دهد آنرا در معابر عمومی مصرف کنید. به طور قانونی می توانید به دیسکو و کازینو بروید و ٩۵% درصد فروشگاهها هم گوشت حلال ندارند که به شما بدهند. حالا اگر شما مشروب نخوردید و به دیسکو نرفتید و حاضر شدید برای تهیه گوشت حلال هم پول بیشتری بدهید و هم مسافت بیشتری را طی کنید؛ به نظرم شما مسلمانتر هستید!

در این دیار هم شیعه یافت می شود و هم سنی هرچند که به نظرم تعداد برادران و خواهران اهل سنت بسیار بیشتر از تعداد شیعه هاست. اینجا حتی از فرقه هایی چون اسماعیلیه هم یافت می شود. هر گروه هم مسجد و یا مساجد مخصوص به خود را دارد.  این مقدمه ای است برای برگزاری اعیاد مختلف مانند عید قربان یا عیدالاضحی به شکلهای مختلف و همچنین گوناگونی اعیاد. به عنوان مثال اهل سنت عید غدیر را جشن نمی گیرند. (کاری ندارم که می دانند غدیر چیست یا نه) و شاید اصلا هم ندانند که امام زمانی هست که در نیمه شعبان متولد شده است. باید این را هم اعتراف کنم به به نظرم در اینجا (و حتی ایران) ما بیشتر عید غدیر را گرامی می داریم تا قربان را.

در اینجا اهل سنت برای نماز عید قربان به مساجد خود می روند. البته در شهر تورنتو هم حداقل  ۴ تا مسجد برای شیعیان است. امام علی؛ مهدیه تورنتو؛ ولی عصر و مسجد جعفری (شیعیان پاکستانی). در عید قربان مساجد نماز عید را برگزار می کنند ولی خوب به نظر من اگر روز کاری باشد جمعیت کمتری برای ادای نماز حاضر می شود.

یکی دیگر از نکات جالب در این دیار ؛ تاریخ عید فطر است. اهل سنت عموما همان روزی عید می گیرند که عربستان عید است و مساجد ایرانی عموما مطابق با تاریخ ایران عید می گیرند. یعنی یک شهر ؛ یک افق و دو هلال ماه! عجب اتحادی!

همچنین خانواده ها به مناسبت اعیاد مذهبی به جای حضور در خانه یکدیگر ؛ در مساجد حاضر می شوند و عید را به یکدیگر تبریک می گویند.

متاسفانه چون ما برای ادای نماز نرفتیم؛ فرصتی نشد تا عکسی هم به یادگار بگیریم ولی انشاءالله در عید غدیر عکس خواهیم گرفت. اگر در این وبلاگ بگردید عکسهایی را به مناسبت میلاد حضرت مهدی (عج) و یا سایر اعیاد خواهید یافت.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/۱٩ - عباسعلی خادمی

روز عرفه

سرآغاز کلام با نام زیبای حق،

الهی ما ذا وجد من فقدک و ماذا فقد من وجدک

به امید اینکه همه ما بتوانیم دعای با عظمت عرفه را که از حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به ما رسیده است، در جبل الرحمه بخوانیم. برای دانلود و یا شنیدن دعای عرفه بر روی لینکهای زیر کلیک کنید.

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.1.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.2.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.3.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.4.wma

 

التماس دعا

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/۱۸ - عباسعلی خادمی

سالروز تولد امیرحسین

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

شانزدهم آذر یا هفتم دسامبر سالروز تولد امیرحسین است. ما البته برای او جشن خاصی نگرفیم ولی هدیه او را هم فراموش نکردیم. من از همین جا به او سالروز تولدش را تبریک گفته و آروزی سلامتی و توفیق روز افزون دارم.

امیرحسین جان،

زندگی بسیار جدی است. از هم اکنون آنرا جدی بگیر.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/۱۸ - عباسعلی خادمی

اسلیپ اور!

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

مدتها بود که می خواستیم یکبار برنامه اسلیپ اور برای بچه ها در خانه خودمان ترتیب بدهیم. اسلیپ اور همان شب در منزل کسی دیگر ماندن و خوابیدن است. بچه ها اسلیپ اور را خیلی دوست دارند چون می توانند هرچقدر که دلشان بخواهد و تا دیر وقت ( مثلا ساعت ۴ صبح ) بیدار مانده بازی کنند و سرگرم باشند.

امشب امیرحسن ؛ سجاد و اشکان برای اسلیپ اور به منزل ما آمدند. البته مدعو دیگری هم داشتیم ولی حیف که نیامد. به نظر من اینجا هم اسلیپ اور خیلی رسم است. شاید یکی از دلایل آن این باشد که بچه ها مانند ایران قوم و خویش ندارند و این فرصتی برای با دوستان بودن است. البته والدین هم از این مسئله استقبال می کنند شاید چون قدری سرشان باد می خورد! البته ما یک انگیزه دیگر هم داشتیم. شانزده آذر تولد امیرحسین است و ما چون قصد میهمانی نداشتیم؛ گفتیم اینطوری یک میهمانی راه بیاندازیم.

خود من در ایام کودکی بسیار اسلیپ اور را دوست داشتم و مرتبا به خانه خاله و عمه و عمو می رفتیم و با بچه های فامیل شب را به صبح می گذراندیم. در آن زمان ما یا منچ بازی می کردیم یا شطرنج و یا اینکه کتاب می خواندیم و اگر خیلی آزادمان می گذاشتند قدری هم جنگ بالش می کردیم. اما الآن زمانه قدری فرق کرده. بچه ها از تمام وقت خود برای بازی های کامپیوتری استفاده می کنند. من امشب به بچه ها پیشنهاد کردم که کتاب خوانیم ولی غیر از امیرحسن کس دیگری استقبال نکرد! ما البته دو ساعت هم وقت صرف دیدن فیلم گت اسمارت ( Get Smart ) کردیم. جدا که فیلم خنده داری بود.

اسلیپ اور این امکان را به میزبان می دهد تا بچه های میهمان را محک زده و آنها را به طور نا محسوس با فرزندان خود مقایسه کند و بچه های دیگر را بهتر بشناسد.

 من چندین عکس گرفته ام که در ادامه آنها را می بینید

 

 بچه شام را میهمان من بودند. برایشان ساندویچ همبرگر مخصوص پدر را درست کردم. ناهار هم شامل پیتزای مخصوص پدر بود

 

 بعد از یک دور اتمام بازی وارهاک (  ) بچه ها خیلی هیجان زده شده بودند. همانگونه که می بنید امیرحسن و علیرضا و اشکان در حال جر و بحث در مورد برنده و بازنده هستند. امیرحسین دارد روی مبل راه می رود و سجاد هم روی زمین!

 با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/۱٦ - عباسعلی خادمی

تقدیر از دانش آموزان نمونه مدرسه رد میپل

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

دبروز صبح مراسم معرفی دانش آموزان مدرسه ردمیپل بود. از آنجاییکه مدرسه قبلا نامه ای برای ما ارسال کرده بود مبنی بر اینکه علیرضا هم جزو لیست تشویق است؛ من هم به مدرسه رفتم. علیرضا شب قبل خیلی خوشحال بود و چندین مرتبه به من یادآوری کرد که برنامه صبح را فراموش نکنم.

در مراسم امروز تعداد زیادی از بچه ها تشویقنامه دریافت کردند. خیلی جالب است بدانید که از کادو و هدیه هیچ خبری نبود. تشویقنامه هم یک برگ کاغذ است که با چاپگر لیزری چاپ شده است. متاسفانه امروز امیرحسین علی رغم نمرات خوب ریپورت کارت ؛ تشویقنامه دریافت نکرد. برای من جالب بود که هیچکدام از دوستان او هم تشویقنامه دریافت نکردند.

یکی از نکات جالب دیگر نظم و ترتیب بچه ها بود. اصولا نمی دانم چرا بچه ها در مدرسه بسیار حرف گوش کن هستند در حالیکه در خانه خیلی فرمانبرداری نمی کنند.

من طبق سنت همیشگی چندین عکس گرفتم که در ادامه آنها را می بینید.

 

 

 

 

 

 

 

 

با یاد حق شاد باشید.

خانواده شاد

علی خادمی

 Ali Khademi

 

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/۱٦ - عباسعلی خادمی

ریپورت کارت ترم اول تحصیلی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

در این دیار بچه ها از سپتامبر به مدرسه می روند و در اواخر نوامبر اولین ریپورت کارت و یا به قول خودمان کارنامه را می گیرند. البته روال در این دیار با ایران خیلی متفاوت است. در ایران از بچه ها امتحان ثلث می گیرند و نمره آن را در کارنامه می گذارند. کارنامه مجموعه ای از تعدادی نمره به همراه یک معدل است. نمره فقط می گوید که و وضعیت درسی چگونه است ولی هیچ ایده ای از نقاط ضعف و قوت ارائه نمی دهد. مثلا با دیدن نمره ١٧ فقط می دانید که ١٧ شده اید. هیچ ایده ای از این که چرا ١٧ شده اید وجود ندارد.  اما در ریپورت کارت می گوید که ١٧ شده اید و نقاط قوت و ضعف شما چه بوده است.

یکی دیگر از تفاوتهای اینجا و ایران این است که همه والدین باید برای بحث و تبادل نظر راجع به نکات ریپورت کارت به مدرسه رفته و با معلم فرزندشان گفتگو کرده و از نزدیک با روند فعالیت های فرزندشان در مدرسه آشنا شوند.

یکی دیگر از تفاوتهای مهم اینجا و ایران نحوه یادگیری بچه و محتوای درسی است. در اینجا بچه ها همه چیز را عملی یاد می گیرند و از همان ابتدا یاد می گیرند که گروهی فعالیت کنند. آمار و نظرسنجی و مهارت های منطقی از چیزهایی است که از همان ابتدا به بچه ها آموزش داده می شود. یکی دیگر از نکاتی که برای من خیلی جالب است؛ شناخت دقیق معلم از شاگردان است. معلم می تواند راجع به روحیات فرزند شما توضیحاتی را ارائه دهد.

کلا اهداف نظام آموزشی این دیار با ایران بسیار متفاوت است. به نظرم سیستم اینجا به گونه ای کاملا هوشمندانه به تربیت ۱۰٪ از رهبران جامعه و ۹۰٪ سیاهی لشگر می پردازد و مهارت های ابتدایی را به شاگردان آموزش داده و آنها را به گونه ای آموزش می دهد که در تمامی مشاغل جامعه بدون هیچگونه خجلت مشغول به کار شوند. همانگونه که در عکسها خواهید دید شکل کلاسها هم با ایران بسیار متفاوت است.

ما تعدادی عکس هم انداختیم که در ادامه آنها را می توانید ببینید.

 امیرحسین در حال ارائه توضیحات در مورد تکالیف و فعالیت های کلاسی. در گوشه عکس معلم امیرحسین در حال گفتگو با والدین یکی از بچه ها دیده می شود.

 

 امیرحسین و خانم کلارک

 علیرضا در کلاس

 علیرضا در حال ارائه توضیحات راجع به فعالیت های کلاسی

 عکس یادگاری علیرضا و خانم خدیجه خان

 عکسی در راهروی مدرسه

 نمایی از نقاشی های نصب شده بر روی دیوار

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٩ - عباسعلی خادمی

التماس کلیک!

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

بله سرانجام من هم یک گوگل ادسنس اکانت ( Google AdSense Account ) باز کردم. خواهش می کنم به سایتهای زیر رفته و آگهی های گوگل را پیدا کرده (عموما در پایین صفحه‌) و چند تا کلیک به من هدیه کنید.

http://www.khademi.com  http://www.atieh.com  http://www.khademi.net

http://www.baridsoft.ca

 

با سپاس از کلیک با برکت شما!

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٧ - عباسعلی خادمی