خاطرات خانواده (شاد ) ما

روز عرفه

سرآغاز کلام با نام زیبای حق،

الهی ما ذا وجد من فقدک و ماذا فقد من وجدک

با امید اینکه همه ما بتوانیم دعای با عظمت عرفه را که از حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به ما رسیده است، در جبل الرحمه بخوانیم؛ برای دانلود و یا شنیدن دعای عرفه بر روی لینکهای زیر کلیک کنید.

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.1.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.2.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.3.wma

http://www.khademi.com/doa/arafeh_01.4.wma

 در همین جا از موقعیت استفاده کرده و عید سعید قربان را نیز از طرف تمامی اعضای خانواده شاد تبریک می گویم.

التماس دعا

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٩/۸/٢٥ - عباسعلی خادمی

با کمی تاخیر - هالوین 2010

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

٣١ اکتبر در این دیار و البته بسیاری از کشورهای غربی؛ روز هالوین است. اصولا مردم این دیار (‌و البته بسیار دیگری از کشور های غربی ) از هر فرصتی برای تفریح و تفنن استفاده می کنند.

بخوبی به خاطر دارم که چند وقت پیش در یک برنامه خبری؛ گزارشی راجع به یک فستیوال سالانه که به مناسبت درگذشت یکی از شاگردان یک مدرسه از بیماری صعب العلاج سرطان ؛ برپا شده بود شنیدم. برنامه های این فستیوال شامل رقص و موسیقی و سایر برنامه های هنری و به یاد بود آن کودک درگذشته و به منظور جمع آوری اعانه برای مصارف خیریه بود. قطعا اگر بنا به فرهنگ ما بود؛ قطعا از تفنن و تفریح در مراسم سالگرد درگذشت یک عزیز؛ خبری نبود.

بگذریم؛ بعید به نظرم می رسد هالوین مانند روز والنتاین در خانه پدری جا افتاده باشد ولی در این دیار هالوین جایگاه ویژه خود را برای تمام رده های سنی دارد.

یکی از رسوم در این دیار؛ تزیین نمای خانه ها با تماثیل ترسناک است و هرکسی که اینکار را می کند؛‌ در شب هالوین در منزل منتظر مراجعه کنندگانی می ماند که تقاضای شکلات می کنند! البته تزئین منازل و جنب و جوش کودکان در پوشیدن لباسهای متنوع به نوعی ترسناک ؛ بخشی از مراسم این روز است. بخش دیگری از مراسم این روز شرکت بزرگسالان ( یعنی آنهایی که به 18 سال رسیده اند و دیگر آزادند ) در میهمانی های مخصوص هالوین است که صدالبته آنهم حال و هوای خود را دارد.

در فرهنگ این دیار ایام مختلفی از سال برای مراسم مخصوصی علامت خورده است. مثلا روز والنتاین؛‌روز هالوین؛ روز ملی؛ روز رژه سانتا؛ کریسمس و یا شب سال نو. یکی از چالش ها برای ماهایی که از یک فرهنگ دیگر آمده ایم و هیچکدام از این روزها را نمی شناسیم ولی بچه هایمان در اینجا بزرگ می شوند و این روزها را می شناسند؛ این خود یک چالش است زیرا بچه ها از سویی در محیط مدرسه راجع به فرهنگ این ایام آگاهی پیدا می کنند و می بینند که دوستانشان چه برنامه هایی دارند و از سوی دیگر ما گرامی داشت این ایام را ضد ارزش می دانیم. برخی ها می گویند ما نباید در این دیار به گونه ای با فرزندانمان برخورد کنیم که احساس جدایی از اجتماع را بکنند ( هرچند که بالاخره هر فرهنگی یک خط قرمزی دارد) و مثلا باید به هالوین رفت و برخی دیگر می گویند که اصلا این گرامی داشت ؛ کار غلطی است. البته برخی از دوستان هم به گونه ای گزینشی از ایام استفاده می کنند. مثلا رژه سانتا را قبول ندارند ولی معتقدند که در روز ولنتاین باید هدیه گرفت! من معتقدم که ما با فرزندان خودمان برویم بهتر از آن است که آنها با دوستان خود بروند.

اما یکی دیگر از کارهایی که می توان در شب هالوین انجام داد نشستن در خانه و در مقابل تلوزیون است. اکثر کانال های مخصوص فیلم در این شب اقدام به پخش پشت سر هم چندین فیلم ترسناک ( هارور ) می کنند.

بگذریم ؛‌ما امسال هم به بهانه هالوین گشتی در خیابانها زدیم و بچه ها قدری شکلات جمع کردند و به عادت مالوف تعدادی عکس هم گرفتیم که در ادامه برخی از آنها را می بینید.

 

happy family

یکی از اصلی ترین دکورهای هالوین تزئین کدو تنبل های بزرگ است.

 

happy family

پوشیدن لباسهای کمی تا قسمتی ترسناک قسمتی از هالوین است.RIP  یعنی Rest In Peace

 

happy family

 

خیلی ها به حسب سلیقه اقدام به گذاشتن دکورهای ترسناک می کنند. ما خانه ای را دیدیم که از آهنگهای ترسناک به همراه نورپردازی و دود استفاده کرده بود.

 

happy family

این هم یک مدل دیگر از تزئینات ؛‌

 

happy family

عکس یادگاری این دو غول بیابانی با من؛‌

 

happy family

اعضای جونیور خانواده شاد در کنار دکور قبرستان ترسناک ؛‌

 

happy family

این هم یک دکور دیگر؛‌

 

happy family

باز هم دکور؛‌

 

happy family

شکلات هایی که بچه ها امسال جمع کردند؛‌

 

علیرضا

علیرضا در هیبت هالوینی

 با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٩/۸/۱۸ - عباسعلی خادمی

هلال ماه نو ذیحجه

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

چند شبی بود که در آسمان به دنبال هلال ماه نوی ذیحجه می گشتم ولی یا هوا صاف بود و هلال نبود و یا هوا ابری. دیشب سرانجام تنگ غروب وقتی که داشتم به منزل باز می گشتم؛ هلال باریک و زیبای ماه ذیحجه در گوشه جنوب غربی آسمان صاف دیدم.  هر چند که به قول سعدی علیه الرحمه خفتن بهتر از افتادن در پوستین خلق است ولی با خودم فکر کردم که خیلی ها آنقدر سرشان پایین است که اصلا هلال را نمی بینند و خیلی ها هم که این هلال را می بینند ؛ خیلی راحت از کنارش می گذرند و اصلا نمی فهمند که دلشان باید به کجا پر بکشد. همانجا دعا کردم که خداوند این توفیق را به ما بدهد که ما ؛‌ همه اعضای خانواده شاد ؛ بتوانیم چنین منظره ای را در کنار کعبه؛ در کنار مزار نبی مکرم اسلام و نیز ائمه مدفون در مدینه و در صحرای عرفات ؛  برای سالهای متوالی تماشا کنیم و حتی  عکس یادگاری با حضور آن اماکن متبرک و آن هلال باریک بگیریم.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٩/۸/۱۸ - عباسعلی خادمی

انتخابات شهرداری و شورای محله

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

انسانها صرف نظر از آنکه در کدام گوشه کره زمین زندگی می کنند؛ در خصلت های بسیاری مشترک هستند. مثلا خیلی ها دوست دارند تا با بدست آوردن پست مدیریت به همنوعان خود خدمت کرده و به کارها سر و سامان بدهند . خب خدا را شکر دموکراسی هم هست و مردم ؛خادمان خود را با رای مستقیم خود انتخاب می کنند. و جالب اینکه عموما تیم جدید که سر کار می آید ویرانه ای را از تیم قبلی تحویل گرفته و با کمر همت بستن به آبادانی؛ اقدام به سر و سامان دادن به کارها می کنند.

دو شنبه هفته گذشته انتخابات شهرداری و شوراهای محله بود. نامزدهای انتخابات نیز از یک ماه پیش با رعایت اصول تبلیغاتی این دیار، اقدام به تبلیغ و جمع کردن رای کردند. در این دیار؛ برخلاف خانه پدری هیچ در و دیواری به اعلامیه و برچسب مزین نمی شود. عموما هم نامزدهای شهرداری و شورای محله پولشان را صرف نصب آگهی بر روی تابلوهای تبلیغاتی بزرگ نمی کنند. همچنین اگر امروز یک نفر به این دیار بیاید هیچ آثاری از تبلیغات بر در دیوار و کف خیابان نمی بیند.

از آنجاییکه رسانه های جمعی این دیار متعلق به بخش خصوصی است؛ هر کس به مقدار وسع خود بتلیغ می کند هرچند که رسم نیست برای این انتخابات در تلوزیون آگهی پخش کنند. البته رسانه های جمعی که قصد جلب مخاطب را دارند به انجام مصاحبه و پخش فعالیت های تبلیغاتی (کمپینگ ) نامزدها می پردازند و در این میان بازار نظر سنجی های دقیق بسیار داغ است بطوری که از یکی دو هفته مانده به انتخابات ؛ تقریبا نتیجه بازی مشخص است.

در اینجا هم نامزدها به نقاط ضعف رقبا اشاره کرده و از آنها نربام ترقی می سازند ولی می دانند که بهتان ؛ نتایج معکوس و تبعات قانونی خواهد داشت. جالب است بدانید که یکی از نکاتی که در متون تبلیغاتی نامزدها به چشم من آمد؛ ( البته بعد از قول به خدمت بی شائبه ) پایبندی آنها به خانواده و ازدواج بلند مدت آنها بود.

یکی دیگر از نکات قابل ذکر راجع به تبلیغات در این دیار این است که نامزدها حتی خانه به خانه در می زنند و سعی می کنند تا رای جمع کنند.

اما بگویم از میزان مشارکت. اینجا برخلاف خانه پدری وسایل ارتباط جمعی نمی گویند که شرکت در انتخابات مشت محکم بر دهان دشمن است. آنها می گویند که با رای دادن دموکراسی را تمرین کنید و با رای دادن خود به جای خود صحبت کنید . نه آنکه دیگران به جای شما صحبت کنند. با تمام این احوال میزان مشارکت در محله ما ( ریچموندهیل ) میزان مشارکت با دو درصد افزایش؛ حدود 28 درصد بود. این یعنی اینکه مردم سرشان به کار خودشان است. 

اما ما اعضای سینیور خانواده شاد؛ این احساس تکلیف را در خود می کردیم که با رای خود؛ در فضای دموکراسی شرکت کنیم و به همین دلیل به نامزدهای مسلمان رای دادیم. نامزدهای ما ایرانی و شیعه نبودند زیرا اصلا چنین کاندیدی وجود نداشت. صد البته هم که همین چندتا مسلمان( غیر شیعه ) هم در اقلیت بودیم و نامزدهای ما فقط ده درصد آرای ماخوذه را بدست آورند! ممکن است بگویید که آیا در انتخاب نامزدها به اصل شایسته سالاری هم توجه داشته ایم یا خیر؟ پاسخ من مثبت است. یا حداقل با توجه تعاریف نامزدها از خودشان می شود گفت که شایستگی هایی داشته اند. من قبلا مطلبی را با عنوان رنج بیهوده نوشته بودم. فکر کنم اینار هم ما رنج بیهوده کشیدیم ولی از جهتی دیگر.

البته این را هم بگویم که رای دادن در این دیار بسیار بی درد سر است. قبل از انتخابات یک نامه برای شما ارسال می کنند که می گوید در فلان تاریخ انتخابات است و محلی که شما برای رای دادن باید به آنجا بروید کجا است . در تاریخ مقرر هم به آن محل مقرر ( که بسیار به منزل شما نزدیک است ) می روید و با ارائه کارت شناسایی در چند دقیقه رای خود را به صندوق الکترونیک می اندازید. به عبارت دیگر بعد از پر کردن برگه رای؛ همانجا نقدا برگه اسکن شده و رای خوانده شده و به مرکز رای گیری مخابره شده و همانجا هم برگه محو می گردد. البته امیدوارم که تقلبی در سیستم های کامپیوتری صورت نگرفته باشد.

سال دیگر همین موقع انتخابات پارلمان استانی است و یکبار دیگر باید رنج بیهوده بکشیم. امیدوارم که مسلمین این دیار صرف نظر از گرایش مذهبی قدری به فکر افتاده و متحد شده و تغییری بوجود آورند. هرچند که بسیار بعید به نظرم می رسد.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Happy Family

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٩/۸/۸ - عباسعلی خادمی