خاطرات خانواده (شاد ) ما

ویل یومئذ للمکذبین...

 سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

چند روز پیش مصاحبه استیون هاوکینگ با مجله گاردین خواندم. فکر می کنم در این دوران حتی خواجه حافظ شیرازی هم استیون را می شناسد. اما جهت یادآوری ذهن شما باید بگویم که وی یکی از معروفترین دانشمندان فیزیک عصر معاصر است که دارای نظریات و تئوری های متعددی می باشد. ایشان از بیست و یک سالگی به گونه لاعلاجی از بیماری ام اس مبتلا شد و همین امر باعث شد که از آن زمان کنترل تمام بدن خود را از دست بدهد بطوریکه اکنون برای صحبت کردن مجبور از است از یک دستگاه سینتی سایزر استفاده کند. او برای ارتباط با کامپیوتر نیز مجبور است با استفاده از تحریک یکی از عضلات صورت خود که هنوز کار می کند؛ فرامینی را به کامپیوتر برساند.

تصورش را بکنید یک نفر بدون هیچگونه کنترل و حرکتی به مدت نیم قرن روی صندلی چرخدار ( مجهزش ) خوابیده باشد و این همه به علم فیزیک نوین کمک کرده باشد. او به قدری مصمم است که می گوید از مردن ترسی ندارد ولی عجله هم برای آن ندارد و کارهای بسیار مانده است که او می خواهد آنها را انجام دهد. 

تصورش را بکنید که همین آدم سال 1988 کتابی با نام "چکیده تاریخ زمان" می نویسد و از این کتاب بیش از 9 میلیون نسخه فروش می رود. 

باز تصورش را بکنید این آدم به هر کشوری که سفر می کند کلی به او فاند ( پول ) می دهند تا صرف تحقیقات کند. همین اواخر ایشان به کانادا آمده بود و نخست وزیر کانادا (استفان هارپر) به او حدود 40 میلیون دلار کمک مالی کرد تا به تحقیقاتش برسد. 

اما همین آدم با این همه معلوماتی که دارد؛ به این نتیجه رسید است که خداوند (واحد قهار) در هیچ چیزی نقشی نداشته است. هرچیزی که در دنیا است؛ بر اساس قوانین علمی هدایت می شود و احتیاجی به عنصر خداوندنیست. بیگ بنگ ( یعنی همان انفجار اولیه بوجود آورنده کهکشهانها ) نیز احتیاجی به خالق متعال نداشته است چه برسد به منظومه شمسی که در مقابل عظمت آسمانها هیچ هیچ هیچ است. 

ایشان همچنین معتقد است در رویارویی دین و علم ؛ سرانجام علم پیروز خواهد شد زیرا علم بر مبنای اصول و واقعیت ها بنا شده است. خداوند هم چیزی نیست جز موجودی ساخته دست بشر که شبهی از اتفاقات و قوانین طبیعی است. اما انسانها به خاطر نیاز خود؛ یک معبود (خدا ) برای خود می سازند. و باز ایشان ادامه می دهد و ارتباط این موجود ناچیز و تصادفی (انسان) درجهان خلقت که اندازه آن معلوم نیست ؛ بی ارزش بوده و بر غیرممکن بودن وجود خدا می افزاید.

ایشان آنچنان وجود انسان را پوچ می شمارد که انسان را با کامپیوتر مقایسه می کند و می گوید عمر انسانها به پایان می رسد همانگونه که یک کامپیوتر هرچند قدرتمند یک روز خاموش شده و به دور انداخته می شود....

اما تصورش را بکنید که مردن و پنهان شدن در خاک؛ آخر راه بود. در این صورت در عجب جنگلی زندگی می کنیم؟ چه فرقی می کرد که یک نفر قاتل شود و یا پزشک؟ چه فرقی می کرد که یکنفر دانشمند شود و یا فقط بخوابد؟ چه فرقی میان قاتل و مقتول وجود می داشت؟ یک نفر مثل هیتلر بیاید و کلی انسان را به کشتن بدهد و بعد خودش هم کشته شود و بعد هیچ؟ 

من خیلی دلم می خواست چند روزی را در این دنیای خاکی با استیون هاوکینگ مصاحب شوم و از دهان او خیلی چیزها را بشنوم. خیلی دلم می خواست بدانم که آیا او از قبل از بیماری خود ؛ منکر بوده است و یا از آن هنگام که به علم و دانش دست یافته؟ خیلی دلم می خواهد بدانم آنروزی که به او گفتند که مریضی لاعلاجی دارد ؛ اول از همه به چه کسی پناه برد و چه کسی را صدا زد؟ خیلی دلم می خواهد بدانم آیا هیچوقت به رویای سلامتی فکر کرده است؟ آیا فکر کرده است که اگر سلامت بود چقدر بیشتر می توانست در پیشرفت علم نقش داشته باشد؟  آیا فقط سلامتی را از پزشکان طلب کرده است؟ آیا هیچگاه به فکر افتاده است یکبار از همان موجود خیالی کمک بگیرد یا جمال آسمانها آنقدر او را مسحور ساخته که سایر چیزها را فراموش کرده است؟ 

من خیلی دلم می خواست بدانم که آیا او بر اساس فطرتی که خداوند به هر انسانی داده است ؛ یواشکی خدا را صدا کرده است ؟ شاید اگر من هم دعا می کردم و دعایم پاسخ داده نمی شد می گفتم که خدایی که نفع و ضرری نمی رساند به چه دردی می خورد؟ راستی اگر خداوند او را شفا می داد؛ استیون می گفت علم من را شفا داده و به قول اهالی این دیار کردیت شفایش را به علم و دانش و تصادف می داد و یا موحد می شد و به تبلیغ خداوند واحد می پرداخت؟ راستی چه می شد اگر او هر کتاب و مقاله ای را با نام و یاد و معرفی خالق متعال شروع می کرد؟

استیون هاوکینگ اولین و آخرین دانشمندی نبوده و نیست و نخواهد بود که با نگریستن خلقت زیبا و به حق آسمانها و زمین ؛ توانایی دیدن معمار حکیم را از دست داده است و برای همین امر هم هست که بسیاری از نابینایی خود در روز جزا شکایت می کنند. البته انکار مخصوص دانشمندان نیست. بلکه هر منکری یک بهانه ای را دست آویز انکار خود قرار می دهد. این روزها هم بازار انکار خداوند به خاطر مشهود بودن ظلم و ستم بر روی کره خاکی خیلی رواج دارد. خیلی ها هم به خاطر قرائت های غلط دین مبین؛ به انکار روی آورده اند.

داروین هم حدود بیست سال برای تدوین نظریه جنجالی خود به نام تکامل ( Evolution )زحمت بسیار کشید و با انتشار کتاب سرمنشاء گونه ها (  Origin of Spices  ) در سال ١٨۵٩ سنگ بنای یک تفکر خالق (واحد الطیف) گریز را بنا نهاد که بر اساس آن گونه حیوانات و جانوران خودشان خود به خودی و به طور طبیعی ( بخوانید تصادفی ) پیدا شده و تکامل پیدا کرده اند و برای تنازع بقای خود تقلا کرده اند. همچنین بر اساس این نظریه ؛ نسل انسان هم (لابد چون قیافه انسان بسیار به میمونها شبیه است ) از میمونها برگرفته شده است. راستش نمی دانم نظر داروین راجع به خلقت آسمانها و زمین و هرآنچه که در بین آسمانها و زمین است؛ چیست؟

داروین هم با ارائه این نظریه سنگ بنایی به ظاهر علمی را بنا نهاد تا بعد از او خیلی ها بتوانند منکر وجود خداوند متعال شوند. به نظر من داروین مصداق بسیاری از آیات قهر آمیز کلام الله است. آیاتی چون "بل هم فی شک یلعبون"  و یا "ویل یومئذ للمکذبین" و یا "لما حشرتنی اعما و قد کنت بصیرا"

راستی این چگونه علمی است که عالمان آن به جای خدا ترس بودن ( انما یخش الله من عباده علماء) اینگونه منکر وجود خدا شده و اسباب گمراهی بسیاری دیگر را فراهم می کنند. و بسیاری از بسیار دیگر؛ همان کودکان؛ نوجوانان و جوانانی هستند فطرت خدایی آنها در مدرسه و دانشگاه آلوده شده و باطل برایشان حکم حق را پیدا می کند.

براستی چرا امثال استیون اینقدر دنباله رو دارد؟ چرا باید گوگل هم تولد او را گرامی بدارد؟

از اینها که بگذریم ممکن است بگویید که مالک روز جزا کس دیگر است و تو هم که در مقبره استیون و داروین نیستی؛ پس این گفتار چه ربطی به وبلاگ خانواده شاد دارد؟‌در پاسخ باید بگویم بچه های ما در این دیار به مدرسه می روند و در معرض همین آلودگی های فکری قرار دارند. البته خالق یکتا گریزی و دین گریزی فقط مختص این دیار نیست ولی خوب اینجا هم فتنه های خودش را دارد. چند وقت پیش علیرضا راجع به نظریه تکامل از من سوال می کرد. تصورش را بکنید روزی فرزند شما به شما بگوید من فلان مشکل را دارم و هرچه دعا کردم مشکلم حل نشد. (پناه بر خدا ) پس این خدا به چه دردی می خورد؟ چه جوابی می دهید؟ چگونه می خواهید بگویید که دنیا جنگل مولا نیست و خداوند هم قرار نیست در هر کار ما دخالت کند و در عین حال انتظار داشته باشید فرزند شما روزی پنج بار سرش را در مقابل آفریدگار آسمانها و زمین و هرچه در آن است بر روی مهر نماز بگذارد. 

اما حیف . کاشکی ما مسلمانها نیز تلاش و پشت کار را از این مرد یاد می گرفتیم. خدا وکیلی کدامیک از ما ها ( دور از جان ) پنجاه سال مانند یک تکه گوشت افتاده ولی هیچگاه از تلاش دست برنداشته ایم؟ البته آنطرف سکه را هم باید دید. آیا اگر یکی از ماها ( دور از جان همه ) به گوشه ای بیافتد ؛کسی می آید و تر و خشکمان کند و به ما امکانات بدهد تا ما نیز بتوانیم به پیشرفت علمی خود ادامه دهیم؟

 نوشته ای از داروین

داروین: آغازی چنین ساده بر انواع نامحدود و زیبا و خارق العاده از گونه ها که هنوز در حال تکامل هستند

جمله فوق در موزه فیلد شهر شیکاگو به نقل از داروین ذکر شده است.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/۳٠ - عباسعلی خادمی

برادر حسنین رجبعلی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

در این دنیای بزرگ تنها امثال لیدی گاگا نیستند که دارای طرفدار هستند. البته کاری نداریم که آدمهای متعددی هستند که بیشمار پیرو و طرفدار دارند و برخی از آنها مثل لیدی گاگا خیلی معروف هستند؛ اما در این دنیای بزرگ هم تعداد جوانان خداجویی که به خاطر آموزهای دینی به دنبال مریدی هستند ؛ کم نیستند. راستش به نظرم به خاطر قحط الرجال بودن کسانی مانند آقای (برادر ) حسنین رجبعلی ؛ کار و کاسبی خیلی های دیگر در این دنیای بزرگ سکه است.

اما بگویم از برادر حسنین رجبعلی: ایشان به خاطر مجالس سخنرانی که دارند در میان جوانان و نوجوانان مسلمان این دیار خیلی طرفدار دارند و مجالس سخنرانی ایشان شلوغ می شود. ایشان مرتب در سفر هستند و هر روز در گوشه و کناری از آمریکای شمالی و بعضا اروپا برنامه دیدار و سخنرانی دارند. هر تابسان هم ایشان دو نوبت برنامه کمپ تابستانی برای نوجوانان و جوانان علاقه مند دارند و از گوشه و کنار به مدت دو هفته در کمپ حاضر می شوند. اما والدین این نوجوانان هم از نتایج کار راضی هستند و حضور پررنگ آنها؛ نشانه این رضایت است. 

هفته پیش ؛ بعد از مدتها مجددا گذر برادر حسنین به تورنتو افتاد تا در مراکز مختلف برنامه داشته باشند. ما نیز از این فرصت استفاده کرده و در سخنرانی های ایشان در مسجد مهدیه شرکت کردیم. جالب اینجا است که ایشان خیلی در مد تکنولوژی هم هستند و به عنوان مثال چکیده سخنرانی خود را بر روی اپل آی پد 2 ضبط کرده و ارائه می کنند.

اما برای کسانی که دین را دست مایه کسب و کار میدانند؛ بگویم که به قول معروف کار برادر حسنین درست است و بیزینس پر رونقی دارد. از مجالس سخنرانی عمومی و مشاوره های خصوصی گرفته تا برنامه مفصل کمپ تابستانی؛ همه و همه باعث می شود که ایشان تشکیلات موفقی داشته باشد. خب شاید درآمد ایشان به سایر سلبریتی ها نرسد ولی این هم روشی برای کسب درآمد است. البته مطمئن هستم که بخشی از این درآمد صرف تبلیغ دینی می شود. برخی به این درآمد می گویند کیسه دوختن از جیب مردم به اسم خدا ولی به نظر من این درآمد بهترا از درآمد سایر سلبریتی  ها است. 

بگذریم؛ من به عادت همیشگی چندتایی عکس هم گرفته ام که در ادامه می بینید: 

سخنرانی حسنین رجبعلی

 

سخنرانی حسنین رجبعلی

 

سخنرانی حسنین رجبعلی

عکس یادگاری تعدادی از جوانان و نوجوانان با حسنین رجبعلی

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/٢٧ - عباسعلی خادمی

میهمانی عروسی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

چند روز پیش به میهمانی عروسی یکی از دوستان عطیه خانم دعوت شدیم. راستش خیلی وقت بود که عروسی نرفته بودیم. به نظرم عروسی ساده و بدور از هرنوع چشم و هم چشمی بود همانگونه که در سنت رسول خدا به آن توصیه شده است. چند تایی عکس هم گرفتم که در ادامه آنها را می بینید.

 

 

 عکاسی از طبیعت بی جان یکی از سوژه های کلاسیک حرفه عکاسی می باشد. نمایی از میز میوه

 نمایی از میز میوه

 

 نمایی از مجتمع پذیرایی

 این آقا داماد نیست . یکی از میهمانها است. فکر بد هم نکنید. ایشان مشغول نوشیدن پپسی هستند.

 

نمایی از میز شام

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/٢٧ - عباسعلی خادمی

زیباترین تلاوت قرآن معاصر

سرآغاز کلام با نام زیبای حق

صرف نظر از اینکه هر آنچه که در آسمانها و زمین است تسبیح خداوند را می گوید و باید که صوت آن تسبیح دلنشین باشد و صرف نظر از اصوات دلنشینی چون صوت داود نبی که کوهها با او همصدا می شدند و (حیف که ) ما از شنیدن آن صدا محروم هستیم و صرف نظر از صدای دلنشین نبی مکرم و ائمه معصومین؛ به نظر من این تلاوت دلنشین مرحوم استاد عبدالباسط زیباترین تلاوت معاصر ما است. این تلاوت شامل آیات پایانی سوره مبارکه حشر؛ سوره مبارکه تکویر و آیاتی از سوره مبارکه فجر است. خداوند صاحب این حنجره را غرق در رحمت کند.

به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهات و ظلم ها در حق این تلاوت و سایر تلاوتهای مرحوم عبدالباسط و سایر اساتید استقاده از آنها در مراسم ختم و عزا است. امیدوارم روزی برسد که این تلاوتها جایگاه خود را پیدا کنند. بخوبی به خاطر دارم در ایام کودکی به که مدرسه می رفتم؛ بچه های مدرسه به کسانی که این تلاوت استاد را تکرار می کردند از روی استهزا ”عبدالکاست” می گفتند. این هم ظلم دیگری در حق این تلاوت بود. یکی دیگر از نکاتی هم که در حین شنیدن تلاوت به نظرم رسید؛ صدای احسنت احسنت حضار در مجلس است. از یکسو آنها نا خواسته صدای خود را در این تلاوت جاودانه کرده اند و از سوی دیگر این تلاوت جاودانی را که دیگر قابل تکرار نیست را تحت تاثیر صوت ناخوش آیندشان قرار داده اند. این را هم بگویم که من هر موقع به مسابقات بین المللی قرآن کریم که هرساله در ایران بر گزار می شود؛ گوش می کنم؛ به صاحب میکروفن بسیار بد و بیراه می گویم که راه به راه <احسنت> و <طیب الله> و چیزهای دیگر می گوید تا به نوعی ابراز فضل کرده باشد.

راستش به نظر من که البته خبره امر تلاوت نیستم؛ مرحوم محمد صدیق منشاوی الهام بخش این تلاوت استاد عبدالواسط بوده است. خوب است به این تلاوت گوش دهید . به نظرم مرحوم منشاوی زیباترین تلاوت ها را دارد و استاد استادان است. به همین جهت بخشی از تلاوت های مرحوم منشاوی را در این این لینک قرار داده ام و در صورت تمایل می توانید از آنها حض و بهره معنوی ببرید. اگر هم بخواهید ؛ می توانید یک پی دی اف از قرآن کریم را از این لینک دانلود کنید. متاسفانه هنوز وقت نکرده ام برای آن فهرست بگذارم و جستجو در آن هم امکان پذیر نیست ولی خوب برای تلاوت روی کامپیوتر خیلی راحت و خوب است.

اما اساتید بسیاری اقدام به تلاوت ترتیل قرآن کریم کرده اند. من از میان آنها تلاوت استاد پرهیزگار را خیلی می پسندم. اگر بخواهید می توانید تلاوت ترتیل کل قرآن کریم را از اینجا دانلود کنید. 

امیدوارم روزی برسد که اعضای جونیور خانواده شاد (علیرضا و امیرحسین ) هم از این تلاوت بهره ببرند.

با یاد حق شاد باشید.

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/٢٢ - عباسعلی خادمی

به بهانه سالگرد "دوباره همسر و مادر خانه دار"

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

هفته پیش دومین سالگرد تصمیم عطیه خانم برای خروج از شرکتی است که برای مدت دو سال و نیم در آن کار می کردند.

راستی که زمان چه سریع می گذرد. فکر می کنم در طی این مدت قدری از خستگی عطیه خانم از تجربه ایام کار ؛ بدر رفته باشد. ایشان در خلال این فرصت بیشتری داشت که در خانه باشد و بالای سر بچه ها باشد و انصافا هم بخشی از زحمات بچه ها مانند بردن بچه ها به کلاسهای مختلف و یا احیانا مراجعه به دکتر در ایام ناخوشی ؛ که برعهده من بود ؛‌ مجددا به دوشان ایشان افتاد. خداوند به ایشان خیر بدهد.

البته ایشان در خلال این مدت فرصت کرد که قدری ادامه تحصیل خود را پیگیری کند و نیز فرصتی یافت که فعالیت های فوق برنامه ای برای خود ترتیب دهد و به قول معروف قدری سر خود را گرم کند.

هرچند که در این دیار عموما هم پدر و هم مادر خانواده کار می کنند تا توانایی مالی خانواده بالاتر برود ولی مطمئن هستم که همه اعضای خانواده شاد از این واقعه خوشحال هستند.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/٢۱ - عباسعلی خادمی

اسلام علیک یا فاطمه الزهرا (ع)

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

دوباره ایام فاطمیه دوم رسید. سالگرد شهادت ام الائمه را به فرزند آن بانوی نمونه تسلیت عرض می کنیم. 

شیعیان این محله هم به نوبه خود به سوگ نشسته اند. برنامه عزاداری را می توانید در این صفحه بخوانید.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/۱٦ - عباسعلی خادمی

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

مدارس این دیار هم مانند مدارس سایر نقاط؛ اقدام به برگزاری مسابقه می کنند و برای همین مربی ورزش هر مدرسه ای مسئولیت تشکیل تیم مسابقات را دارد تا با دیگر مدارس مسابقه دهند.

امسال علیرضا هم عضو تیم والیبال مدرسه بود و هم عضو تیم بسکتبال مدرسه ردمیپل. به همین خاطر ما امسال هم به تماشای مسابقات والیبال رفتیم و هم بسکتبال. طبق روال معمول تعدادی هم عکس گرفته ام که می توانید برخی از آنها را در اینجا ببینید.

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

مربی دستورات لازم را قبل از شروع بازی ارائه می دهد.

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

علیرضا در حال زدن سرو 


مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

بعضا دیده می شود که برخی از دختران با حجاب درمسابقه ظاهر می شوند. 


مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

در انتهای هر مسابقه هم بچه های دو تیم با هم دست می دهند. 


این هم تصاویری از مسابقه بسکتبال و تمرینات مربوطه 

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

 

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

مسابقات والیبال و بسکتبال مدرسه ردمیپل

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٠/٢/۱٥ - عباسعلی خادمی