خاطرات خانواده (شاد ) ما

این خانه دور نیست - وسترن اونتاریو یونیورسیتی اپن هاوس

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

این خانه دور نیست

 

انگار همین دیروز بود که خداوند متعال امیرحسین را به ما داد. در آنروز ما به همه چیز فکر می کردیم غیر از اینکه بخواهیم یک روز توی خیابانها راه بیافتیم ؛با دانشگاههای مختلف آشنا شویم و ببینیم گذر امیرحسین به کدام یک از آنها می افتد.

در این دیار؛ دانشگاهها یک بنگاه اقتصادی تقریبا کاملا مستقل هستند و برای اینکه بتوانند سر پا بمانند؛ باید به خوبی تبلیغات کنند و مشتری داشته باشند. پرورش دانشجویان زبده بخشی از تبلیغات عملی است. اما دانشجویان هم باید مناسبترین گزینه تحصیلی را برای خود انتخاب کنند. به عبارت دیگر باید دانشگاه را پسند کنند. به هرحال رقابت در این بازار بسیار زیاد است.  بر اساس آخرین آمارها ؛ فقط حدود 450 هزار دانشجو در دانشگاههای اونتاریو  تحصیل می کنند. تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کالج ها هم قابل توجه است.

یکی از تسهیلاتی که دانشگاهها ارائه می دهند؛ "در باز" است. یعنی در ایام مشخصی از سال؛ داوطلبان می توانند به دانشگاه رفته با محیط آن آشنا شوند و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

برخلاف دانشگاههای خانه پدری ؛ که در داخل یک حصار آهنی قرار دارند؛ در این دیار محیط های دانشگاهی به وسعت یک یا چند محله می باشد و براحتی می توان در خیابانهای اطراف هر دانشکده با وسیله نقلیه شخصی تردد کرد. هرچند که توقف ماشین فقط در پارکنیگ های ویژه و با پرداخت حق پارکینگ امکان پذیر است. یعنی حتی از محل پارک ماشین هم باید پول درآورد.

اما بگویم از هزینه های تحصیل: در این دیار تحصیل هزینه بالایی دارد. البته هزینه رشته هایی همچون پزشکی هم سر به فلک می گذارد. اگر به هزینه های تحصیل ؛ به عنوان سرمایه گداری نگاه شود؛ باید دید آیا سرمایه گذاری در امر تحصیل به بازگشت سرمایه آن می ارزد یا خیر؟ به همین دلیل است که خیلی ها در این دیار به دنبال تحصیلات عالی نمی روند. یک مدرکی می گیرند  تا به کمک آن بتوانند وارد بازار کار شوند و به زندگی برسند. از سوی دیگر آنهایی که به دنبال تحصیلات عالیه (مثلا مقطع دکتری ) می روند؛ می دانند که شانس یافتن یک کار درخور مدرک خود را پایین می آورند. به نظرم دقیقا به همین دلیل است که در دانشگاههای سرشناس این دیار؛ اغلب دانشجویان مقطع دکتری را داوطلبانی از سایر کشورها تشکیل می دهد.

ما  برای بازدید از دانشگاه   Western Ontario University حدود 400 کیلونتر رانندگی کردیم.  بقیه مطالب را از روی عکسها بخوانید:

  

 

این خانه دور نیست

نمایی از ساختمان اصلی دانشگاه

 

 

این خانه دور نیست

عکس یادگاری اعضای خانواده شاد در وسترن اونتاریو یونیورسیتی

 

این خانه دور نیست

 نمایی از دانشکده هنرهای معاصر

 

این خانه دور نیست

 نمایی از حیاط پشتی دانشکده هنر - این دانشکده با دانشکه هنرهای معاصر فرق دارد.

 

این خانه دور نیست

 من اعلان کلاسهای حفظ قرآن کریم را در دانشکده هنر دیدم

 

این خانه دور نیست

 راهی طولانی در انتظار اعضای جونیور خانواده شاد است.

 

این خانه دور نیست

امروز خیلی از والدین و دانشجویان فردا برای دیدار از این دانشگاه آمده بودند.

 

این خانه دور نیست

 این گل و یا گیاه (خدنگ یا هرچه که نام آن است) ؛ هم سوژه عکس من شد.

 

در مورد کیفیت آموزشی دانشگاه های این دیار بحث زیاد است. فکر می کنم که اعضای جونیور خانواده شاد بزودی سوژه هایی را برای من فراهم خواهند کرد.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳٩٢/٩/۱٦ - عباسعلی خادمی