خاطرات خانواده (شاد ) ما

ماه مبارک رمضان

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

ماه مبارک رمضان؛ ماه رحمت و برکت است. صرف نظر از دست آوردهای معنوی؛ مراسم مذهبی مانند لیالی قدر و نیز افطاری هایی که خانواده ها بانی آن می شوند؛ دستاویز خوبی برای دیدار دوستان و آشنایان در دیار غربت است ؛ چیزی که من همواره از آن به عنوان صله رحم در دیار غربت یاد می کنم.

 

ماه رمضان یک انگیزه مضاعف برای رفتن به مسجد؛ شرکت در نماز جماعت؛ صرف افطار دسته جمعی و نیز شرکت در مراسم احیا نیز هست.

 

مراسم افطاری لطف و صفای خود را دارد و همه در هر سنی از آن بهره می برند. برزگترها؛ کوچکترها؛ آقایان و خانم ها...

 

خانواده ها نیز بنا به همت و استطاعتی هم که دارند اقدام به انداختن سفره افطاری می کنند. ما امسال مانند هرسال در ایام ولادت با برکت امام حسن (ع) افطاری دادیم. برای انداختن سفره افطاری باید برنامه ریزی کرد. لیستی از خانواده های مدعو تهیه کرد از یکی دو هفته پیش آنها را دعوت کرد و بر اساس تعداد نفرات و انواع قضایی که سرو می شود؛ به میزان لازم غذا تهیه کرد. از نکات مثبت سفره های افطاری آن است که خانواده ها به کمک یکدیگر می روند و میزبان ابدا احساس تنهایی نمی کند.

 

اینجا یکی دیگر از ویژگیهای سفره افطاری استفاده از ظروف یکبار مصرف است. هرچند که ظروف یکبار مصرف برای محیط زیست مضر هستند ولی سهولت بسیاری را در اختیار میزبان قرار می دهند. نیازی به شستشوی ظرف نیست و میزبان با تلی از ظرف نشسته در انتهای شب مواجه نمی شود و از سوی دیگر هیچ نگرانی برای کمبود ظروف وجود ندارد و به هر میزان می توان کرد. حتی سفره های افطاری هم یکبار مصرف است به این معنی که حتی کسی سفره هم پاک نمی کند. وقت طلا است. نباید آنرا صرف شستشوی ظروف و سفره کرد.

 

امسال علاوه بر ما خانواده های هدایتی؛ صمدی؛ شعبانی؛ میرابوالقاسمی ؛ رودی و اکبری اقدام به انداختن سفره افطار کردند و من دعا می کنم خداوند این خیر کثیر را از ما و آنها بپذیرد و در عین حال دعا می کنم هرکسی که به هر روشی سعی در انداختن فتنه در زندگی دیگران می کند؛ خداوند دعای وی را مورد اجابت قرار ندهد.

 

به عکسهای زیر توجه کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با یاد حق شاد باشید

 

خانواده شاد

 

 

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٦/٧/٢٠ - عباسعلی خادمی