خاطرات خانواده (شاد ) ما

زیباترین تلاوت معاصر قرآن کریم

سرآغاز کلام با نام زیبای حق

صرف نظر از اینکه هر آنچه که در آسمانها و زمین است تسبیح خداوند را می گوید و باید که صوت آن تسبیح دلنشین باشد و صرف نظر از اصوات دلنشینی چون صوت داود نبی که کوهها با او همصدا می شدند و ما از شنیدن آن صدا محروم هستیم و صرف نظر از صدای دلنشین نبی مکرم و ائمه معصوم؛ به نظر من این تلاوت دلنشین مرحوم استاد عبدالباسط زیباترین تلاوت معاصر ما است. این تلاوت شامل آیات پایانی سوره مبارکه حشر؛ سوره مبارکه تکویر و آیاتی از سوره مبارکه فجر است. خداوند صاحب این حنجره را غرق در رحمت کند.

به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهات و ظلم ها در حق این تلاوت و سایر تلاوتهای مرحوم عبدالباسط و سایر اساتید استقاده از آنها در مراسم ختم و عزا است. امیدوارم روزی برسد که این تلاوتها جایگاه خود را پیدا کنند. بخوبی به خاطر دارم در ایام کودکی به که مدرسه می رفتم؛ بچه های مدرسه به کسانی که این تلاوت استاد را تکرار می کردند از روی استهزا ”عبدالکاست” می خواندند. این هم ظلم دیگری در حق این تلاوت بود. یکی دیگر از نکاتی هم که در حین شنیدن تلاوت به نظرم رسید؛ صدای احسنت احسنت حضار در مجلس است. از یکسو آنها نا خواسته صدای خود را در این تلاوت جاودانه کرده اند و از سوی دیگر این تلاوت جاودانی را که دیگر قابل تکرار نیست را تحت تاثیر صوت ناخوش آیندشان قرار داده اند. این را هم بگویم که من هر موقع به مسابقات بین المللی قرآن کریم که هرساله در ایران بر گزار می شود؛ گوش می کنم؛ به صاحب میکروفن بسیار بد و بیراه می گویم که راه به راه <احسنت> و <طیب الله> و چیزهای دیگر می گوید تا به نوعی ابراز فضل کرده باشد.

راستش به نظر من که اصلا خبره امر تلاوت نیستم؛ مرحوم محمد صدیق منشاوی الهام بخش این تلاوت استاد عبدالواسط بوده است. خوب است به این تلاوت گوش دهید . به نظرم مرحوم منشاوی زیباترین تلاوت ها را دارد و استاد استادان است. به همین جهت بخشی از تلاوت های مرحوم منشاوی را در این این لینک قرار داده ام و در صورت تمایل می توانید از آنها حض و بهره معنوی ببرید. اگر هم بخواهید ؛ می توانید یک پی دی اف از قرآن کریم را از این لینک دانلود کنید. متاسفانه هنوز وقت نکرده ام برای آن فهرست بگذارم و جستجو در آن هم امکان پذیر نیست ولی خوب برای تلاوت روی کامپیوتر خیلی راحت و خوب است.

امیدوارم روزی برسد که علیرضا و امیرحسین هم از این تلاوت بهره ببرند.

با یاد حق شاد باشید.

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٥/۱٠ - عباسعلی خادمی