خاطرات خانواده (شاد ) ما

ریپورت کارت ترم اول تحصیلی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

در این دیار بچه ها از سپتامبر به مدرسه می روند و در اواخر نوامبر اولین ریپورت کارت و یا به قول خودمان کارنامه را می گیرند. البته روال در این دیار با ایران خیلی متفاوت است. در ایران از بچه ها امتحان ثلث می گیرند و نمره آن را در کارنامه می گذارند. کارنامه مجموعه ای از تعدادی نمره به همراه یک معدل است. نمره فقط می گوید که و وضعیت درسی چگونه است ولی هیچ ایده ای از نقاط ضعف و قوت ارائه نمی دهد. مثلا با دیدن نمره ١٧ فقط می دانید که ١٧ شده اید. هیچ ایده ای از این که چرا ١٧ شده اید وجود ندارد.  اما در ریپورت کارت می گوید که ١٧ شده اید و نقاط قوت و ضعف شما چه بوده است.

یکی دیگر از تفاوتهای اینجا و ایران این است که همه والدین باید برای بحث و تبادل نظر راجع به نکات ریپورت کارت به مدرسه رفته و با معلم فرزندشان گفتگو کرده و از نزدیک با روند فعالیت های فرزندشان در مدرسه آشنا شوند.

یکی دیگر از تفاوتهای مهم اینجا و ایران نحوه یادگیری بچه و محتوای درسی است. در اینجا بچه ها همه چیز را عملی یاد می گیرند و از همان ابتدا یاد می گیرند که گروهی فعالیت کنند. آمار و نظرسنجی و مهارت های منطقی از چیزهایی است که از همان ابتدا به بچه ها آموزش داده می شود. یکی دیگر از نکاتی که برای من خیلی جالب است؛ شناخت دقیق معلم از شاگردان است. معلم می تواند راجع به روحیات فرزند شما توضیحاتی را ارائه دهد.

کلا اهداف نظام آموزشی این دیار با ایران بسیار متفاوت است. به نظرم سیستم اینجا به گونه ای کاملا هوشمندانه به تربیت ۱۰٪ از رهبران جامعه و ۹۰٪ سیاهی لشگر می پردازد و مهارت های ابتدایی را به شاگردان آموزش داده و آنها را به گونه ای آموزش می دهد که در تمامی مشاغل جامعه بدون هیچگونه خجلت مشغول به کار شوند. همانگونه که در عکسها خواهید دید شکل کلاسها هم با ایران بسیار متفاوت است.

ما تعدادی عکس هم انداختیم که در ادامه آنها را می توانید ببینید.

 امیرحسین در حال ارائه توضیحات در مورد تکالیف و فعالیت های کلاسی. در گوشه عکس معلم امیرحسین در حال گفتگو با والدین یکی از بچه ها دیده می شود.

 

 امیرحسین و خانم کلارک

 علیرضا در کلاس

 علیرضا در حال ارائه توضیحات راجع به فعالیت های کلاسی

 عکس یادگاری علیرضا و خانم خدیجه خان

 عکسی در راهروی مدرسه

 نمایی از نقاشی های نصب شده بر روی دیوار

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٧/٩/٩ - عباسعلی خادمی