و قلت عددنا

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

 اگر فکر می کنید روز قدس فقط مخصوص خانه پدری است ؛ در اشتباه هستید و باز اگر فکر می کنید که مدیران خانه پدری هزینه بیت المال را صرف برگزاری روز قدس در سایر دیار می کنند؛ باید بگویم فقط خدا می داند ولی لزوما چنین نیست. 

اما یک چیز را می دانم تعداد آنهایی که معتقد هستند در حق مردم فلسطین ظلم شده؛ قلیل و اندک است هرچند که در حاشیه همین یک جمله ؛ بسیار بسیار بسیار حرف و حدیث مطرح است. خیلی ها می گویند حقشان بوده ؛ خیلی ها می گویند یک اتفاقی بیش از نیم قرن پیش افتاده و تمام شده رفته ؛ خیلی ها می گویند حالا تمام مشکلات حل شده و مانده این یکی؟؛ خیلی ها می گویند آیا فقط به همین ها ظلم شده؟ آیا به مسلمانان میانمار ؛ چچن ؛ چین و خیلی جاهای دیگر ظلم نشده که فقط سنگ فلسطین را به سینه می زنند؟ و ...

به هرحال؛ ظلم ؛ ظلم است و نکوهیده است در هرجای دنیا که باشد و همواره هستند کسانی که به وسع خود حساسیت در مقابل ظلم نشان می دهند. در دیار ما نیز همه ساله ؛ در آخرین شنبه ماه مبارک رمضان ؛ تظاهراتی خیلی مسالمت آمیز در حمایت از فلسطین برگزار می شود.

 

تظاهرات روز قدس

شروع برنامه از مقابل کنسولگری آمریکا در خیابان یونیورسیتی است.  همانطور که می بینید؛ تعداد معترضین خیلی کم است ( خدایا ما به تو شکایت داریم؛ نبی ما نیست ؛ امام ما غایب است؛ تعداد ما کم است و دردسرهای زیادی گریبان ما را گرفته است) . حاضران در این برنامه بعد از طی حدود سه کیلومتر ؛ به برنامه در مقابل ساختمان دولت محلی اونتاریو خاتمه می دهند. 

 

تظاهرات روز قدس

در این برنامه که از قبل با مراجع قانونی هماهنگ شده؛ پلیس و صدالبته نیروهای لباس شخصی حضور کامل دارند تا دعوا نشود.

 

 

تظاهرات روز قدس

 شعار اصلی ؛ آزادی فلسطین است.

 

 

تظاهرات روز قدس

من بچه که بودم فکر می کردم که اسرائیلی ها خیلی زمخت و یغر و ظاهر بدی دارند ولی اصلا چنین نیست. این جماعت هم در مقابله با تظاهرات روز قدس؛ برای حمایت از دولت اسرائیل آمده اند. خیلی هم بی ریخت نیستند و ظاهر خیلی بدی ندارند. البته از باطن انسانها هم که فقط خداوند خبر دارد.

  

تظاهرات روز قدس

این گروه هم به حمایت از مردم فلسطین آمده اند. از همه کشوری هم در میان آنها هست. البته از ایرانیان هم در اینجا حضور دارند ولی به شما اطمینان می دهم گردانندگان این برنامه ایرانی نیستند.

  

تظاهرات روز قدس

پلیس هم در این برنامه حضور دارد. البته همه مواظبت می کنند که کسی تندروی نکند و دعوا راه نیافتد. به نظرم در همه جای دنیا ؛ منافع تندروها در دعوا و مرافه نهفته است.  صد البته عموما در دعوا بیشتر مراقب نور چشمی هستند. دوچرخه های پلیس هم خیلی بدرد بخور است. همه وسیله نقلیه است و هم از آن می توان به عنوان یک نرده استفاده کرد.

 

 

تظاهرات روز قدس

 به هر حال طرفین این مجادله به هم نزدیک می شوند و شعار خود را با فریاد به گوش یکدیگر می رسانند. پلیس هم البته بیشتر نزدیک به طرفداران اسرائیل می ایستد و دیوار می زند.

  

تظاهرات روز قدس

 این هم یک خانم پلیس که مواظب این پیر و جوان است! 

 

 

تظاهرات روز قدس

این پیرمرد بدون آنکه دهان باز کند؛ فقط با تکان دادن انگشت خود؛ به حمایت از دولت اسرائیل پرداخته بود. 

 

 

تظاهرات روز قدس

 

 

 

تظاهرات روز قدس

 نمایی از جمعیتی که در تظاهرات شرکت کرده بودند. مطمئن هستم در این برنامه تعدادی عکاس نا مشهود مشغول ثبت تصاویر حاضران بودند. 

 

 

تظاهرات روز قدس

 

 

 

تظاهرات روز قدس

در این میان هم هستند یهودانی که به سیاست های دولت اسرائیل اعتراض دارند. یکی از دوستان شوخ طبع می گفت این جماعت معتقد هستند که باید مانند زمان حضرت موسی ؛ منتظر شوند تا خداوند دو دستی ارض موعود ( فلسطین ) را به آنها تقدیم کند تا آنها به آنجا بروند. این گروه معتقد هستند؛ تا آن موقع باید منتظر بود! همانگونه که در تصویر می بینید؛ این جماعت هیچ خاصیتی ندارند. حتی پلاکاردشان را خودشان حمل نمی کنند!

  

تظاهرات روز قدس

 فکر نکنید که فقط بانوان محجبه از فلسطین حمایت می کنند.

 

 

تظاهرات روز قدس

 بازار گرفتن عکس و سلفی هم در این میان بسیار داغ است.

 

 

تظاهرات روز قدس

این هم شعاری دیگر در حمایت از مردم فلسطین

 

از سیاست که بگذریم؛ در دنیای امروز اهرم های بسیاری در اختیار یهودیان است. آنها بسیار متحد هستند و همه گونه از کشور اسرائیل حمایت میکنند حتی اگر ساکن آن کشور نباشند. دستگاههای تبلیغاتی بسیاری هم دارند.

اما راجع به دستگاههای تبلیغاتی صبحت شد. خوب است گریزی هم به صحرای هالیوود بزنم. هالیود از قدیم شاهد حضور یهودیان بسیاری بوده است که یکی از معروفترین آنها استیون اسپیلبرگ است. اگر تا این اواخر هالیوود گردانها ؛ یهودی بوده اند؛ اکنون بیشتر از گذشته فیلمهای هالیوودی با قهرمانان یهودی - اسرائیلی در محصولات هالیود به چشم می خورد. 

اگر فرصت کردید ؛ سریال نژاد ( Strain ) را ببینید. در این سریال شخصیت کلیدی فیلم یک پیرمرد یهودی شجاع و فهیم است که تمام عمر خود را صرف مقابله با نژاد جدیدی از خون آشام ها کرده است. سریال کاوش ( Dig ) در بیت المقدس اتفاق می افتد و داستان یهودیان تندرویی است که قصد بهم ریختن دنیا را دارند ولی با درایت قهرمان داستان ؛ از مقصود خود باز می مانند. اگر در قبل شخصیت های فیلم فقط یهودی بودند؛ جدیدا مد شده است شخصیت های فیلم یهودی - اسرائیلی هستند و نقشی فعال در داستان دارند و بر اطراف خود تاثیر گذار هستند.

حالا که گریزی به صحرای فیلم و سینما زدم؛ این را هم بگویم که از قدیم ؛ همواره در هالیوود رسم بوده است که وقتی بیت المقدس ( اورشلیم ) را نشان می دهند؛ در سکانس های اولیه؛ نوای اذان در پس زمینه پخش می شود. این هم رسم عجیبی است که در بسیاری از محصولات هالیوودی به چشم می خورد. 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

/ 0 نظر / 231 بازدید