من کنت مولاه فهذا علی مولاه

سر‌آغاز کلام با نام زیبای حق؛

روز عید غدیر خم را به بازمانده سلسله انبیاء و اولیاء حضرت اباصالح المهدی (عج) و همچنین همه دوستداران ولایت تبریک می گویم. امیدوارم روزی برسد که در چنین روزی به دیدار حضرت مهدی (عج) رفته و حضورا عرض تبریک کنیم.

در باب عید غدیر خم حرف و مطلب بسیار است کما اینکه در باب ماجرای سقیفه (که به عقیده این بنده حقیر و هیچکاره‎‏ - اسلام هایجک شد) حرف و حدیث بسیار است. به نظر من هایجک شدن دین نبوی باید اتفاق می افتاد همانگونه که فریب خوردن حضرت آدم ابوالبشر باید اتفاق می افتاد.

بگذارید اینگونه بگویم. صرف نظر از اعتقاد به اینکه خداوند متعال هیچ احتیاجی به خلقت آسمانها و زمین نداشت و هدف این خلقت لهو و لعب نبوده است؛ ولی اگر حضرت آدم ابوالبشر نافرمانی نمی کرد تا کنون و شاید تا وقتی خداوندی خداوند متعال پابرجاست ؛ ایشان در همان نشئه جنته حضور می داشتند و بر روی کره خاک هیچ اتفاقی نمی افتاد و نیازی هم به رسالت حضرت ختمی مرتبت (لولاک لما خلقت الافلاک ) نمی بود. باز بگذارید اینگونه بگویم که اگر پس از آن اولین و بزرگترین اشتباه؛ خداوند حضرت آدم ابوالبشر را نمی آمرزید، چه اتفاقی می افتاد؟ ایشان وارد نشئه ای از جهنم شده و تا خداوندی خداوند متعال باقی است می بایست آنجا می ماندند و دوباره هیچ انگیزه و اتفاقی بر روی کره خاکی وجود نداشت. جهنم سه نفر ساکن بیشتر نداشت و بهشت برین هم لمیسکن باقی می ماند. به نظرم در واقع آن اشتباه و در پی آن ؛ آن بخشش (فتلقی آدم من ربه کلمات فتاب علیه) لازم بود تا روزی بشود که "وازلفت الجنته للمتقین" و "برزت الجهیم للغاوین" تبلور بسیار شکوهمندی پیدا کند.

به نظرم به همین نسبت رسالت نبوت می بایست دچار تغییر جهت ناجوانمردانه می شد تا انتظار برای ظهور اباصالح المهدی (عج) معنی پیدا کند. من خیلی دلم می خواهد بدانم که اگر آن اسلام هایجک نمی شد؛ امروز چهره دنیا چگونه بود.

از اینها که بگذریم؛ بحث در مناقب و منزلت مولی الموحدین (ع) بسیار زیاد است. دیروز ظریفی در باب "علم من الکتاب" ( اشاره به سوره نمل و حضرت سلیمان و کسی که با استفاده از علم کتاب توانست در طرفه العینی تخت ملکه سبا را حاضر کند) می گفت نسبت علم آن شخص نسبت به علم حضرت علی (ع) از کتاب ؛ همانند قیاس میزان آبی است که یک پشه می تواند با بالهای خود حمل کند در مقابل تمامی آب موجود در اقیانوسها من نمی دانم اصل این سخن به چه کسی باز می گردد ولی به نظرم شاید باید اینچنین قیاسی می شد: مانند نسبت وزن آن پشه در مقابل وزن تمامی ذرات موجود در آسمانها و زمین.

باز هم بگذریم. اما نکته دیگری هم فکر من را به خودش مشغول می کند. عدل الهی جزو اصول دین است. درک و بینش ما انسانهای خاکی بسیار محدود است و ما نمی توانیم از حواس و ادراک خود برای توجیه این اصل و بسیاری دیگر از اصول استفاده کنیم ولی خوب گاهی هم بد نیست سوالهایی را مطرح کرد. رابطه عدل و حکمت الهی چیست؟ چگونه حکمت خداوند باعث می شود تا خلقت خاندان وحی با سایر ابناء بشر متفاوت باشد و اصل عدل هم خدشه ای نبیند؟

در این دیار هم دوستداران خاندان وحی و ولایت علی ابن ابی طالب اگرچه زیاد نیستند ولیکن خیلی هم اندک نیستند. ما روز شنبه هفته گذشته برای بزرگداشت روز عید غدیر به مسجد امام علی (ع) رفتیم. متاسفانه مسجد خیلی خالی بود. من هیچوقت مسجد را در چنین مناسبتی این چنین خالی و کم بار ندیده بودم. حیف!

دیشب هم به منزل آقای شفیعی رفتیم زیرا همسر ایشان از سادات هستند. جای همه بسیار خالی بود. به همه ما خیلی خوش گذشت. بچه ها به نوبه خودشان؛ خانمها به نوبه خودشان و آقایان هم به نوبه خودشان. صرف نظر از پذیرایی مفصل صاحبخانه؛ هر کسی هم شام خودش را آورده بود و موقعیتی پیش آمد تا بر سر یک میز شام چندین مدل غذای متنوع حاضر باشد بدون آنکه تجمل گرایی و اسراف شده باشد! دیشب فرصتی هم پیش آمد تا ضمن گفتگو در باب مسائل مختلف از فیلم و اقتصاد گرفته تا احمدی نژاد و لنگه کفش جرج بوش؛ راجع به مسائل فقهی هم صحبت شود.

امیدوارم که فرصت های بیشتری پیش بیاید و بتوانیم در جمع دوستان؛ در باب مناقب خاندان نبوت بیشتر صحبت کنیم.

شروع ماه محرم: برای من همواره غروب روز نیمه شعبان یادآور شروع ماه رمضان و غروب روز عید غدیر؛ یادآور شروع ماه محرم است. به خاطر دارم که در ایران؛ هیئت ها و تکیه ها از یکی دو روز بعد از عید غدیر شروع به برپاسازی تکیه ها می کنند. به هرحال زمان بسیار سریع می گذرد و تا چند روز دیگر محرم شروع می شود.

 

من به عادت همیشگی چند تا عکس هم گرفته ام که در ادامه آنها را می بینید.

علی خادمی

زینب جمشیدی دکلمه ای را در باب غدیر ارائه کرد

علی خادمی

 آقا مهدی هم شعری را در مدح غدیر خواند

علی خادمی

از راست به چپ  (دکتر) مصباح موسوی و  (دکتر) بیگلری در حین جلسه پرسش و پاسخ

علی خادمی

 نمایی از شبستان مسجد

علی خادمی

 اجرای دکلمه به عربی و انگلیسی در مدح غدیر

 

علی خادمی

 ایمان و حسین

علی خادمی

 بدون توضیح

علی خادمی

 از راست به چپ: (دکتر) محمدعلی شفیعی؛  (دکتر) محمد رضا اکبری؛ محمدرضا اردهالی؛ علی حدیدی و میثم رودی

علی خادمی

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

/ 3 نظر / 231 بازدید
محسن

سلام عید شما مبارک از مطلبی که در مورد عید غدیر نوشتید ممنون اگرچه شاید به لحاظ نفر کمتر باشید ولی تاثیر شما همچنان نمک در غذا است گرچه کم است ولی اصل است امیدوارم موفق باشید

محسن

سلام خسته نباشی مطلب جالبی بود منتظر عکسهای زیبای شما هستم در ضمن ولنتاین و عید کریسمس هم منتظر مطالب و عکسهای زیبای شما هستم بله من فکر کردم منظور شما من بودم که رفع سوئ تفاهم شد مرسی فقط زود زود آپ کن مرسی

محسن

سلام راستی عجب مسجد زیبایی دارید یه سوال اون چیه توی عکس دومی کنار منبر راستی یک نکته مهم چه حجاب زیبایی دارند خانمهای مسلمان اونجا شبیه لبنانی ها هستند