دفتر حفاظت از منافع

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

امان از زندگی پر مشغله و امان از وقتی که سیاست هم بر روی آن اثر گذار شود و امان از وقتی که در دیار غربت باشی و سفارت خانه پدری به خاطر سیاست بسته شود و گذرنامه خانه پدری ات منقضی شده باشد. و امان از خیلی چیزهای دیگر...

در شهریورماه سال  1391 ؛ دولت کانادا ؛ سفارت جمهوری اسلامی ایران را در اوتاوا بست و همین امر باعث شد تا بر درسرهای ایرانیان مقیم کانادا که هنوز شوق دیدار خانه پدری را در دل دارند؛ یکی افزوده شود. این امر باعث شد تا خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا متوقف شود. یعنی اگر در گذشته می شد تا مدارک خود را با پست برای سفارت ارسال کنید و نتیجه آنرا پس از مدت زمانی دریافت کنید؛ دیگر چنین امکانی فراهم نمی باشد و همین امر باعث شد که خیلی ها مانند من که برای تجدید گذرنامه خود؛ کار امروز را به فردا می سپردند؛ یک درس اخلاقی تکراری بگیرند.

اما همیشه همه درها به طور کامل بسته نمی ماند. باز گلی به گوشه جمال آمریکایی ها که با وجود سی و چند سال قطع رابطه سیاسی با ایران ؛ هنوز یک دفتر حفاظت از منافع را در پایتخت خود ؛ باز گذارده اند تا یک جورهایی امورات ایرانیان مقیم آمریکا بگذرد. اما این اقدام دولت کانادا باعث زیاد شدن زحمت برادران و خواهران این دفتر در ارائه سرویس به ایرانیان مقیم کانادا شد و باعث بهانه ای برای سفر ایرانیان شرق کانادا به واشنگتون به جای سفر به اوتاوا. اما واشنگتون کجا و اوتاوا کجا. این دو اصلا با هم قابل مقایسه نیستند. به هر حال اینطوری یک کمی هم به نفع بیزینس های آمریکایی شد.

این را هم بگویم که از محل زندگی ما تا اوتاوا حدود 4 ساعت رانندگی و تا واشنگتن حدود 8 ساعت رانندگی است. به عبارت دیگر سفر به واشنگتن یعنی توفیق اجباری گذران یک شب در دیار غربت!

اما برای اعضای خانواده شاد ( اصحاب میامی ) که در ایام سال نو زحمت مسافرت به شهر زیبای میامی و جزایر اطراف را به جان خریده بودند؛ رفتن به واشنگتن و سر زدن به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران؛ و یک شب توقف اجباری خالی از لطف نبود. در این میان هم خداوند هم برای ما خواست و وقوع طوفان و برف در شمال آمریکا باعث شد تا پرواز ما در شهر بالتیمور واقع در 60 کیلومتری واشنگتن زمین گیر شود و امر حضور در دفتر حفاظت از منافع را برای ما بسیار آسانتر کند.

 سفر به پایتخت آمریکا

دفتر حافظت از منافع در منطقه دیپلماتیک شهر واشنگتن در طبقه اول یک ساختمان قرار گرفته است و برای این اینکه خیلی جلب نظر نکند و جاذبه نداشته باشد؛ تابلو ندارند. فقط بر روی یک صحفه کاغذ نوشته اند" دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران".

در ورودی دفتر یک مامور حفاظت (غیر ایرانی ) مستقر بود و به نظر می آمد خیلی از عکاسی خوشش نمی آید. من هم که فقط یکی از آقایان مستقر در دفتر را دیدم که مدارک را تحویل می گرفت و بسیار هم خوش برخورد بود و در مجموع دو ساعته به من گذرنامه جدید را تسلیم کردند. به قول قدیمی ها : نه چک زدیم نه چونه ؛ پاسپورت بردیم به خونه .گلی به گوشه جمال آنها.

سفر به پایتخت آمریکا فرصتی بود برای ما که خیلی سریع گشت و گذاری در یک روز سرد و ابری زمستانی داشته باشیم.

سفر به پایتخت آمریکا

 

 دور و بر کاخ سفید که آنقدر دیوار کشیده بودند و حراست بود که اصلا نمی شد با ماشین توقف کرد. خصوصا که اوباما هم به خاطر پرتگاه مالی در همان شب در واشنگتن بود. اما ما تواستیم گشتی در اطراف مجلس شورای آمریکا ( کاپیتال هیل ) زده و چند تا هم عکس بیاندازیم.

 

سفر به پایتخت آمریکا

اینجا کاپیتال هیل یا همان مجلس شورا است که یکی از جاذبه های شهر واشنگتن است.

 

سفر به پایتخت آمریکا

 کاپیتال هیل در پشت سر اعضای خانواده شاد

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

عجب امواج نورانی! انگار از نور دارد منفجر می شود! 

در عین حال هتل محل اقامت ما هم جاذبه هایی برای عکاسی داشت.

  سفر به پایتخت آمریکا

 هتل به مناسبت ایام سال نو به خوبی تزیین شده بود

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 این خانه عمدتا با مواد خوراکی ساخته شده. من یک تکه کوچک از سقف آنرا خوردم!

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

" و گناه آنها بیشتر از منافع آنها است " بقره 219

 

 

سفر به پایتخت آمریکا

 این هم از سقف هتل

 

سفر به پایتخت آمریکا

 این هم نحوه خراب کردن یک خانه به طور خیلی تمیز

 

سفر به پایتخت آمریکا

 

 

با یاد حق شاد باشید.

خانواده شاد

علی خادمی

 

 

 

/ 2 نظر / 56 بازدید
باران شاپرک

سلام .. یک سوالی از خدمتتان داشتم ! برای تجدید پاسپورت ایرانی باید حضورا به واشنگتن بریم و یا اینکه میتوان مدارک را پست کرد؟ مرسی از لطفتتون ...

یک هم وطن

برادر عزیز واقعا از خوندن وبلاگ شنا لذت میبرم مذهب ..عشق یه خانواده...پیشرفت...روحیه بالا وخانواده ای شاد کنار یکدیگر.. زندگیتان را اینگونه میبینم ایام سوگواری رسول اکرم تسلیت باد