دوباره بخش شاد بیمارستان

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

در همه دیارها؛ شادترین بخش بیمارستان؛ بخش زایمان است. بخشی که با وجود همه انتظارها و سختی ها؛ لب ها همه شاد و شیرین کام هستند.

اما قطعا والدین دیارهای مختلف؛ تجربه های مختلفی را از تولد دلبند خود دارند. تجربه هایی که یاد آنها پس از ایامی چند؛ شرینی خود را دارد. 

اما به قول خارجی ها ؛ پرکتیس دیارهای مختلف در این زمینه؛ به علت تفاوتهای فرهنگی؛ علمی و خیلی چیزهای دیگر مثل دلایل مالی با هم مختلف است. 

مثلا سزارین در خانه پدری خیلی رواج دارد و انگار یکجورهایی این روزها دیگر مایه مباهات و مد است و هرچه هم دکتر معروفتر و بیمارستان گرانتر باشد؛ کلاس کار بالاتر است. گناه سیستم پزشکی را هم که نمی توان شست. شاید در عمل چون سزارین درآمد بیشتری نصیب تیم پزشکی می شود؛ آنها هم مشتریان خود را به طرف سزارین سوق دهند. الان که به زندگی خودمان نگاه می کنم ؛ فکر می کنم که دکتر معالج عطیه خانم می توانست ترتیب زایمان طبیعی را بدهد ولی این کار را به خاطر منفعت بیشتر نکرد.

اما در این دیار به علت آنکه هزینه درمان دولتی است؛ و چون سزارین هزینه بالاتری نسبت به زایمان طبیعی دارد؛ عمدتا زایمان ها به طور طبیعی انجام می شود. البته این به این معنا نیست که کسی نمی تواند درخواست سزارین کند. به هرحال با ارائه دلایل مناسب می توان به سزارین هم رسید. در گذشته استریوتایپ این بود که سزارین برای  بچه بهتر از مادر است ولی اکنون به نظر می رسد که اهمیت مادر کمتر از اهمیت نوزاد نیست و سزارین هم خیلی برای نوزاد بهتر از روش طبیعی نیست . بگذریم موضوع بحث چیز دیگری است. 

یکی دیگر از تفاوتهای دیگر این دیار که به نظرم خیلی خوب است؛ این است که پدر مسئولیت حضور پدر در کلیه مراحل زایمان و بعد از زایمان ؛ چه طبیعی و چه سزارین را دارد. پدر باید در همه مراحل کمک کند. چه کمک فیزیکی و چه کمک روحی. از تشویق گرفته ؛ تا ارائه انواع احساسات و هر نوع کمک فیزیکی و حتی بریدن بند ناف و گرفتن عکس و فیلم یادگاری. البته این یعنی شفافیت بیشتر و بهتر. همه می دانند که در اتاق زایمان چه می گذرد.

در این دیار در یک زایمان طبیعی ؛ نوزاد بلافاصله به در آغوش مادر گذاشته می شود زیرا می گوییند که جنینی که نه ماه عادت به شنیدن صدای قلب مادر داشته است؛ نباید به یکباره از این صدا محروم شود. حتی در سزارین هم که مادر بلافاصله نمی تواند نوزاد را در آغوش بگیرد؛ این وظیفه پدر است که باید سینه به سینه و پوست به پوست به جای مادر انجام وظیفه کند. در این دیار از بخش نوزادان خبری نیست. مادر و نوزاد از بدو تولد همواره با هم هستند مگر آنکه نیاز پزشکی آنها چیز دیگری باشد. نمی دانم شاید این چیزها هم الآن دیگر در خانه پدری مرسوم شده باشد. اینرا هم یادآوری کنم؛ هرآنچه در این دیار اتفاق می افتد؛ در راستای صرفه جویی مالی هم هست.

البته صبر کردن و رفتن به بیمارستان در لحظه آخر؛ بی دردسر هم نیست. بسیار پیش آمده که همین امر باعث شده تا زایمان در داخل ماشین و یا گوشه خیابان اتفاق بیافتد. کافی است گشتی در خبرها بزنید تا به موارد جالبی برخورد کنید.

بگذریم. در این دیار خیلی چیزهای دیگر هم رسم است که در این مقال نمی گنجد. 

 

شادترین بخش بیمارستان

از طرف همه اعضای خانواده شاد ورود یاسمین را خانواده میرجانی تبریک می گوییم.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

/ 1 نظر / 32 بازدید
بابک عصری

به نام خدا .با سلام.خدمت خانواده شاد خادمی. ما یک خانواده شاد ایرانی هستیم که مدتی هست وبلاگ شما را دنبال می کنیم.ما آزمایشات مدیکال رو فرستادیم و منتظر ویزای کانادا هستیم.من بابک مهندس عمران هستم(دانشجوی دکتری).خانومم زینب خانوم لیسانس مامایی داره و و دختر گلم النا 4 سالشه.خیلی خوشحالم که با اینکه چندین سال در کانادا زندگی می کنید ولی هنوز سسنن و احکام ناب ایرانی و اسلامی را حفظ کرده اید.هدف از این پیام ایجاد ارتباط و دوستی است و اگر برای شما مقدور باشد گهگاهی سوالاتی در باره مهاجرت.به امید دیدار و با تشکر