شروع المپیک زمستانی 2010 ونکور کانادا با بی احترامی به ایران و ایرانی ها

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

بالاخره المپیک زمستانی ٢٠١٠ هم شروع شد. امشب مراسم افتتاحیه را می دیدیم. به طور سنتی ؛ رژه تیم های شرکت کننده از کشورهای مختلف ؛ جزوی از مراسم است و برنامه ای که به طور زنده از رسانه ها پخش می شود؛ ورود تیم کشورهای مختلف به میدان و نمایش آنها فرصتی برای معرفی فرهنگ کشورها است.

یکی از اهداف المپیک احترام متقابل ملتها صرف نظر از موقعیت های سیاسی ؛‌اجتماعی و فرهنگی است. برنامه سازان کانادایی نشان دادند که پایش بیافتد؛ بی خیال همه چیز می شوند. آنها ورود تیم ایران را نشان ندادند. نام ایران را همزمان با ورود تیم ایران به میدان نشان ندادند. نام و نشان خانم محجبه ای را که پرچمدار ایران بود را نشان ندادند . تمام تلاش خود را هم کردند که کمترین زمان دوربین را به تیم ایران بدهند. کل زمان دوربین به ٣ ثانیه نرسید. برای همین هم تا آنجایی که شد زمان را به تیم هند و اسرائیل دادند. نمی دانم چطور امسال تیم ایران قبول کرده بودکه یکی اسم کشور ایران را یک خانم بی حجاب  از کادر نمایشی حمل کند.

ما که حالمان خیلی گرفته شد ولی صدایمان که به جایی نمی رسد. مطمئن هستم که تیم سیاسی وزارت خارجه ایران  در سفارتخانه هم خیلی ککشان نمی گزد. مطمئن هستم که ایرانی های اینجا هم خیلی ناراحت خواهند شد ولی خیلی از آنها با توجیه اینکه ما که حکومت ایران را قبول نداریم و حق ایران است ؛ از کنار این قضیه می گذرند. مطمئن هستم که در داخل ایران هم ازاین قضیه استفاده بسیار خواهند کرد که بگویند غربی ها فلان وبیسار هستند. ولی یک چیز عوض نمی شود.

بی احترامی به یک ملت به این آشکاری در یک رویداد ورزشی به این بزرگی خیلی حال گیری دارد. شاید بگویید که بابا بی خیال؛  چه اهمیتی دارد؟ به نظر من این مسئله مطرود بودن ایران را نشان می دهد. مطرود بودن سیاسی اهمیتی ندارد ولی مطرود بودنی که منجر به بی احترامی شود خیلی درد دارد. ترا به خدا نگویید احترام غربی ها را نمی خواهیم . ما چه بخواهیم در همین دنیای امروز و با همین کشورها زندگی می کنیم.

امیدوارم روزی برسد که ایران و ایرانی صرف نظر از مشی سیاسی ایران؛ حرمت خود را داشته باشد.

به امید سرافرازی ایران و ایرانی

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

Ali Khademi

 

/ 0 نظر / 44 بازدید