انما ولیکم ...

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

عید غدیر

 

به خوبی به خاطر دارم که در ایام کودکی و نوجوانی که به مسجد میرفتیم؛ یکبار سخنرانی در مسجد به مناسبت ایام عید غدیر به آیات ابتدایی سوره مبارکه معارج ( سئل سائل به عذاب واقع ... ) اشاره کرد و شان نزول آنرا در روز غدیر خم و در باب کسی بیان کرد که پس از معرفی امام علی به عنوان ولی مومنین از سوی رسول گرامی (ص)؛ شروع به اعتراض کرد و گفت که اگر چنین است ؛ من از خداوند همین الآن عذابی بزرگ درخواست می کنم.

البته من هیچوقت خودم تحقیق نکردم که آیا واقعا شان نزول این آیات چه بوده است ولی می دانم که در آن ایام بغض و نفاق پنهانی نسب به امام همام به طور شدید وجود داشته است و اگر حتی اگر کسی با وجود رسول الله (ص) جرائت ابراز نفاق و حسادت خود را نداشته بود؛ قطعا اگر خواستار عذاب الهی می شده است؛ نزول چنین آیاتی بعید نبوده است.

از سوی دیگر آیاتی در قرآن کریم هست که شیعیان ( قلیل من الآخرین ) آنرا مستند ولایت مولی الموحدین حضرت علی (ع) می دانند. آنجا که می فرماید " ای پیامبر؛ آنچه را که بر تو نازل شده ؛ ابلاغ کن که اگر ابلاغ نکنی ؛ رسالت خود را به انجام نرسانده ای" . اگر این اعتقاد درست باشد؛ آیا اسلام بدون ولایت امیر المومنین علی (ع) معنی خواهد داشت؟

اما از زاویه دیگری هم به واقعه غدیر می توان نگاه کرد؟ عید غدیر مهمتر است و یا اعیاد فطر و قربان؟ عید فطر بزرگداشت یک ماه روزه داری و عید قربان بزرگداشت اعمال حج است. اما غدیر بزرگداشت تکامل دین حنیف اسلام است. بدیهی است که این واقعه با عظمت تر و بزرگداشت آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بگذریم؛ از طرف خودم و تمامی اعضای خانواده شاد؛‌ عید سعید غدیر خم را به همه آنهایی که با خاندان وحی و نبوت آشنا هستند و خصوصا حضرت ولی عصر (عج) ؛ تبریک گفته و خدا را شاکریم که ما را با ولایت امام علی (ع) آشنا ساخته است.

 

این را هم یاد آوری کنم که عید غدیر دروازه محرم است . از فردای عید غدیر؛ برنامه ریزی ها برای محرم و فضا سازی تکیه ها و مساجد شروع می شود. در این دیار هم عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نیز بیکار نمی شنینند.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

/ 0 نظر / 62 بازدید