آی فیلم - جم تی وی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

باز هم امان از دست سیاست؛ فکر کنم این بار توطئه دشمن باعث شد تا مجددا شبکه آی فیلم از روی ماهواره های پوشش دهنده آمریکای شمالی حذف شود. آخر یکی نیست بگوید بابا این شبکه 24 ساعته فیلم و سریال ایرانی به دو زبان عربی و فارسی پخش می کند. البته 24 ساعته هم کاملا نه چون لابلای فیلم ها بعضا گزارش و نظرات بیننده ها را هم پخش می کرد.

اما از سوی دیگر امان از نبود امکانات. اعضای خانواده شاد هم که معتاد فیلم و سریال فارسی زبان هستند؛ از روی ناچاری به شبکه جم تی وی روی آوردند.

جم تی وی شبکه ای است که شهرت خود را به یمن پخش سریال های ترکی برگردان شده به زبان فارسی بدست آورده است. شخصیت های تمامی این سریالها ؛ مسلمان هستند. مسلمانانی که فقط نام اسلام را یدک می کشند ولی در عمل خط قرمزی ندارند. این سریال ها خانوادگی محسوب می شوند ولی در آنها خانواده حریمی ندارد و زن و شوهر خانواده به هر دلیل و یا توجیهی مجازند به جاده فرعی بروند. به نظرم حرکت فرهنگی یعنی همین . یعنی بدون آنکه برهنگی نشان داده شود؛ همه چیز به بیننده القا شود.

اما شخصیت های این سریالها مانند حسین کنان ؛ لامیا ( از بوسه تا عشق ) ؛ نجیب خان ؛ چنار ؛ تپراک ؛ یشیم ( عمر گل لاله ) ؛ سلطان سلیمان ؛ ابراهیم ؛ ماه دوران ( سلطان سلیمان ) نقش خود را به خوبی بازی میکنند و جایگاه خود را به ببینده القا می کنند و به خوبی با رندی ؛ بدجنسی ؛ آب زیرکاه بودن ؛ پخمه بودن و زیاده روی ؛ حرص بیننده را در می آورند. اگر واقعا می خواهید حرص بخورید؛ نقش تپراک و چنار واقعا برای شما مناسب است. از حق نگذریم؛ برگردان به فارسی این مجموعه ها هم به خوبی انجام شده است.

شعارهای زبانی ( مانند توکل به خدا  و قسمت هر چه باشد) ؛ اجرای سنت های اسلامی مانند خواندن اذان در گوش نوزاد ( آنهم نوزادی که فرزند پدر و مادری است که عقد شرعی و قانونی نداشته اند ) و از همه مهمتر مسلمانانی که در رفاه مفرط هستند و بعضا در میهمانی شرابی هم ممکن است بنوشند؛ همه و همه گویای این است که می توان از اسلام فقط یک نام داشت و به فراخور حال هر کاری هم کرد. باز خدا را شکر حداقل در این سریال مسلمانان پولدار و مرفه نشان داده شده اند.

اما برخی کشورها پخش قانونی این سریال ها را ممنوع کرده اند. کاری هم به بازار زیرزمینی ندارم و هیچ بعید نیست که دی وی دی این سریالها در بازار زیر زمینی خانه پدری براحتی قابل تهیه باشد. به نظرم مهم این نیست که این آفت را از جامعه زدود. مهم این است که بستری فراهم شده باشد که جامعه سم این آفت را بفهمد و از آن دوری جوید. این بستری است که به نظرم بعد از سی و چند سال آماده نشد.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

 

 

 

/ 0 نظر / 27 بازدید