ایرانی ترین شب سال

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

باید بگویم که در فرهنگ این دیار شب یلدا نه به عنوان شب یلدا ولی به عنوان شب اولین روز  رسمی زمستان و به عنوان بلندترین شب سال کاملا شناخته شده است ولی ساکنان این دیار نمی دانند که ایرانی ها از زمانهای بسیار قدیم ؛ این شب را گرامی می داشته اند. البته متقابلا ما هم از گرامی داشت خیلی از ایام سال توسط سایر اقوام بی اطلاع هستیم و احتمالا از وجود آنها بیخبر هستیم.

اما شب یلدا بلندترین شب سال است. تداوم ایام و گردش زمین بدور خورشید باعث تداوم ایام و تعاقب روز و شب بدنبال یکدگیر می شود و صنیع حکیم در کتابه محکم الحکیم می فرماید:"بدرستیکه در آمد و شد ایام و اختلاف آنها نشانه هایی برای صاحبان خرد است". فکرش را بکنید اگر خلقت آسمانها و زمین به گونه ای بود که همواره طول روز و شب یک اندازه بودند و یا همواره درجه حرارت کره زمین یکسان بود؛ چقدر زندگی ملال آور می شد.

اما شب یلدا فرصتی برای خانواده ها است تا در گرماگرم زندگی شلوغ؛ دور هم جمع شده و ساعتی را فارغ از همه چیز ؛ به سیاست و اقتصاد و فرهنگ و سرگرمی و صدالبته خوردن آجیل و انار و هندوانه و خواندن اشعار حافظ بپردازند.

بگذریم؛ شب یلدا شب خواندن اشعار حافظ و گل گفتن و گل شنیدن است. به خانواده شاد ما که خیلی خوش گذشت.

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

خوب است تا یادی هم از مرحوم آیت آلله منتظری بکنم و اضافه کنم که امشب شاهد سنگین ترین باران یخی در 25 سال اخیر بودیم. بارانی که خسارات زیادی برجای گذاشت؛ درخت های بسیاری را شکست و خانه های زیادی را برای مدت سه تا هفت روز در خاموشی و بی برقی؛ قرار داد. 

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

/ 0 نظر / 111 بازدید