دایورجنت ؛ کپتین آمریکا

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

 

صنعت سینما

مگه ما چه چیزی از باراک اوباما و بقیه کمتر داریم که سلفی نگیریم؟ سلفی اعضای خانواده شاد با عینک های سه بعدی

 

هرچقدر هم که در خانه خود به تماشای فیلم بپردازید؛ بازهم تماشای یک فیلم در سینما لطف دیگری دارد. در سینما دیگر یخچال دم دست شما نیست که هر دقیقه هوس خوردن چیزی را بکنید. تلفن دم دستتان هست ولی به هزار و یک دلیل آنرا خاموش می کنید. همین که می بینید چند ده نفر دیگر هم میخ صحنه های مختلف یک فیلم دو ساعت و نیمه شده اند؛ شما هم جو گیر شده و همراه فیلم می شوید. تازه اگر علاقه مند به صحنه های هیجان انگیز سه بعدی و صدای مهندسی شده و دالبی باشید؛ سعی می کنید همه چیز را کنار گذاشته و خود را به جریان فیلم بسپارید.

اصولا ؛ صنعت سینما در این دیار ( و البته نه در خانه پدری ) یک صنعت مهندسی شده برای رسیدن به حداکثر در آمد و سودزایی است ولی این همه ماجرا نیست. این صنعت سعی می کند که ذهن مخاطبان خود را با پیام هایی که در لابلای فیلم ارائه می کند. بسازد. در اینجا  فیلم هم همانند غذایی که در رستوران به صورت زیبایی تزئین شده و با افزودن چاشنی ؛ ذائقه شما را تحریک می کند؛ فیلم نیز به گونه ای ساخته می شود که همه سلیقه ها را جذب خود کند. در اینجا؛ داستان فیلم که عموما قدری چاشنی عشق و عاشقی به آن افزوده می شود؛ هنرپیشه های معروف؛ صحنه های مهیج و به قول خودم "کیو کیو بنگ بنگ" به همراه موفقیت نهایی قهرمان فیلم در پیروزی بر بدی ها؛ همه و همه دست به دست هم می دهند تا اول از همه سود کلانی نصیبت صنعت شده و ذهن مخاطب به طور دلخواه ساخته شود. در نهایت هم فیلم یک جوری سر هم بندی می شود که بتوان داستان فیلم را به یک قسمت دیگر کش داد و بهانه ای برای ساخت قسمت بعدی مجموعه داشت.

اما گفتم چاشنی عشق و عاشقی. به نظرم این مهمترین ماده ( اینگردینت ) لازم برای ساخت فیلم است. در فرهنگ ما می گویند:

بهتر باشد که سر دلبران                    گفته آید در حدیث دیگران

به هر حال خداوند متعال انسان را به گونه ای خلق کرده که از روز اول خلقت انسان ؛ دل دادگی و دل گرفتگی جزو لاینفک این موجود بوده است. و الحق که هالیوود در چشاندن عشق و عاشقی ؛ مستقل از دوران زندگی ( کودکی ؛ نوجوانی ؛ جوانسالی ؛ کهن سالی ) بسیار استاد است و به قول معروف مرغ سحر باید عشق را از هالیوود بیاموزد نه از آن پروانه سوخته.

بگذریم . ما در طی چند هفته اخیر به تماشای فیلم های دایورجنت (ِ Divergent )  و کپتین آمریکا ( Captain America: Winter Solder )  رفتیم و الحق که با پرداخت یک مشت دلار ؛ برای چند ساعتی از دست پخت صنعت سینمای هالیووری چشیدیم. 

فیلم دایورجنت دنیایی را روایت می کند که شهروندان در چندین کلاس یا طبقه زندگی می کنند. طبقاتی چون کارگران ؛ پژوهشگران ؛ نظامیان و زارعان . در چنین دنیایی بچه ها بعد از رسیدن به بلوغ ( البته نه بلوغ شرعی ) باید آینده خود را با انتخاب طبقه اجتماعی خود رقم بزنند و در این میان دختری است که ساختار شکن است و در طبقه خود نمی گنجد و با ساختار شکنی در مقابل تمامیت طلبی طبقه نظامیان ؛ می ایستد.

صرف نظر از پیام فیلم که توسط جینین (کیت وینزلت) چنین اعلام می شود: "آینده متعلق به کسانی است که از هم اکنون بلندپروازی آنرا دارند  به دنبال و تصاحب آن هستند" ؛ با کمی دقت نظر ؛ نکات دیگری هم به چشم می خورد. از جمله اینکه نسل جدیدی از نمادهای این صنعت (هنرپیشه ها ) پدیدار شده اند و ظهور نسل جدید یعنی افول نسل قدیمی. به همین دلیل است که در این فیلم کیت وینزلت (مانند نیکل کیدمن در فیلم گلدن کامپس) ؛ فقط یک نقش اداری و تشریفاتی دارد. دیگر نوبت امثال شایلن وودی و یا جنیفر لاورنس ( هنرپیشه فیلم هانگرز گیم و کلاهبرداری آمریکایی) و یا امبر هرد است که با استفاده از نعمت جوانی به جذب مخاطب صنعت سینما بپردازند و با دریافت جایزه اسکار در ابتدای سنین جوانی بر داغی بازار؛ ببافزایند. هر چند که به قول قدیمی ها ؛ "هنوز دود از کنده بلند می شود" ولی به هر حال مطمئن هستم که نسل پیشین بار خود را بسته است.

در مقابل کپتین آمریکا ؛ نیروهای خودسری را نشان می دهد که قصد به سیطره کشیدن دنیا را دارند و این تیزهوشی و رشادت تعداد انگشت شماری از قهرمانان فیلم است که جلوی این فاجعه را می گیرد.

اصولا یکی از تفاوتهای بنیادین این دیار با خانه پدری در عدم دخالت حکومت در بسیاری از شئون زندگی مردم است. حکومت کاری ندارد که شما چه فیلمی می سازید. البته اینجا هم خط قرمز وجود دارد و همیشه هم حفاظت از خطوط قرمز برعده حکومت نیست ولی قوانین حکومتی پشتوانه رعایت خطوط قرمز می شود. مثلا شما نمی توانید هولوکاست را زیر سوال ببرید. زیرا حداقل عکس العمل مدیران این دیار ؛ تقبیح کار شما خواهد بود. بعد هم آنقدر برای شما موج می سازند که از گفته خود پشیمان شوید. شما در این دیار نمی توانید فیلم نامه یک شخص دیگری را کپی کنید و از روی آن فیلم بسازید. زیرا ساز و کار لازم برای دادگاهی کردن شما وجود دارد. و در این دیار هر کسی آزادانه می تواند به تماشای فیلم دلخواهش بپردازد. 

فیلم از خیلی جهات شبیه غذا است . آشپز فیلم ممکن است در استفاده از بعضی از چاشنی ها ( بخوانید صحنه های معاشقه ) زیاده روی کند و فیلم را خیلی تند و شور کند. نا گفته پیدا است که خیلی ها هم دوستدار فیلم های تند و شور هستند و اصلا فیلم را بخاطر تندی و شوری آن تماشا می کنند. ممکن است حتی فیلم ساز بخواهد پیام خود را در چاشنی بسیار زیاد قرار دهد و به زوز چاشنی فراوان ؛ به اهداف خود دست یاید.

به هر حال طبق فرمایش کلام الهی "فلینظر الانسان الی طعامه" ؛ همانطور که ما باید دقت کنیم چه غذایی به جسم خود می دهیم؛ باید مواظب غذای فکر خود هم باشیم. به هر حال صنعت سینما برای آن است که ساعاتی از هیاهوی روزمره زندگی جدا شوید نه آنکه در آن غرق شوید. حقا که صنعتگران هالیوودی مانند ساحران فرعون غوغا می کنند. ای کاش که سحر آنان و همه ساحران و سامریان زمانه ما ؛ با عصای موسوی منتظر موعود (عح) باطل شود.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

/ 0 نظر / 187 بازدید