این خانه دور نیست - وسترن اونتاریو یونیورسیتی اپن هاوس

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

این خانه دور نیست

 

انگار همین دیروز بود که خداوند متعال امیرحسین را به ما داد. در آنروز ما به همه چیز فکر می کردیم غیر از اینکه بخواهیم یک روز توی خیابانها راه بیافتیم ؛با دانشگاههای مختلف آشنا شویم و ببینیم گذر امیرحسین به کدام یک از آنها می افتد.

در این دیار؛ دانشگاهها یک بنگاه اقتصادی تقریبا کاملا مستقل هستند و برای اینکه بتوانند سر پا بمانند؛ باید به خوبی تبلیغات کنند و مشتری داشته باشند. پرورش دانشجویان زبده بخشی از تبلیغات عملی است. اما دانشجویان هم باید مناسبترین گزینه تحصیلی را برای خود انتخاب کنند. به عبارت دیگر باید دانشگاه را پسند کنند. به هرحال رقابت در این بازار بسیار زیاد است.  بر اساس آخرین آمارها ؛ فقط حدود 450 هزار دانشجو در دانشگاههای اونتاریو  تحصیل می کنند. تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کالج ها هم قابل توجه است.

یکی از تسهیلاتی که دانشگاهها ارائه می دهند؛ "در باز" است. یعنی در ایام مشخصی از سال؛ داوطلبان می توانند به دانشگاه رفته با محیط آن آشنا شوند و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

برخلاف دانشگاههای خانه پدری ؛ که در داخل یک حصار آهنی قرار دارند؛ در این دیار محیط های دانشگاهی به وسعت یک یا چند محله می باشد و براحتی می توان در خیابانهای اطراف هر دانشکده با وسیله نقلیه شخصی تردد کرد. هرچند که توقف ماشین فقط در پارکنیگ های ویژه امکان پذیر است.

اما بگویم از هزینه های تحصیل: در این دیار تحصیل هزینه بالایی دارد. البته هزینه رشته هایی همچون پزشکی هم سر به فلک می گذارد. اگر به هزینه های تحصیل ؛ به عنوان سرمایه گداری نگاه شود؛ باید دید آیا سرمایه گذاری در امر تحصیل به بازگشت سرمایه آن می ارزد یا خیر؟ به همین دلیل است که خیلی ها در این دیار به دنبال تحصیلات عالی نمی روند. یک مدرکی می گیرند  تا به کمک آن بتوانند وارد بازار کار شوند و به زندگی برسند. از سوی دیگر آنهایی که به دنبال تحصیلات عالیه (مثلا مقطع دکتری ) می روند؛ می دانند که شانس یافتن یک کار درخور مدرک خود را پایین می آورند. به نظرم دقیقا به همین دلیل است که در دانشگاههای سرشناس این دیار؛ اغلب دانشجویان مقطع دکتری را داوطلبانی از سایر کشورها تشکیل می دهد.

ما  برای بازدید از دانشگاه   Western Ontario University حدود 400 کیلونتر رانندگی کردیم.  بقیه مطالب را از روی عکسها بخوانید:

  

 

این خانه دور نیست

نمایی از ساختمان اصلی دانشگاه

 

 

این خانه دور نیست

عکس یادگاری اعضای خانواده شاد در وسترن اونتاریو یونیورسیتی

 

این خانه دور نیست

 نمایی از دانشکده هنرهای معاصر

 

این خانه دور نیست

 نمایی از حیاط پشتی دانشکده هنر - این دانشکده با دانشکه هنرهای معاصر فرق دارد.

 

این خانه دور نیست

 من اعلان کلاسهای حفظ قرآن کریم را در دانشکده هنر دیدم

 

این خانه دور نیست

 راهی طولانی در انتظار اعضای جونیور خانواده شاد است.

 

این خانه دور نیست

امروز خیلی از والدین و دانشجویان فردا برای دیدار از این دانشگاه آمده بودند.

 

این خانه دور نیست

 این گل و یا گیاه یا هرچه که نام آن است ؛ هم سوژه عکس من شد.

 

در مورد کیفیت آموزشی دانشگاه های این دیار بحث زیاد است. فکر می کنم که اعضای حونیور خانواده شاد بزودی سوژه هایی را برای من فراهم خواهند کرد.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

/ 7 نظر / 101 بازدید
رازحوا

امیدوارم همیشه خانواده شادو سبز باشید

نفیسه

اقای خادمی من بیش از یک سال است که مطالب شما رو می خونم.امیدوارم درباره ی دانشگاههای اونجا باز هم مطلب بذارید.

محمد

با سلام خب با این حساب اونا هم مثه ما زیاد تضمین شغلی در آینده ندارند درسته؟ اتفاقا پستی که من در وبلاگم گذاشتم در این مورده.

امید

سلام آقای خادمی عزیز، با توجه به اینکه ظرف چند ماه آینده به کانادا خواهیم آمد، وبلاگتون رو به طور کامل خوندم و ازش خیلی استفاده کردم. از شما خیلی تشکر می کنم. ضمنا نظرتون درباره دانشگاههای مونترال چیه؟ راستش با توجه به اینکه ما متقاضی کبک بودم در مونترال لندینگ میکنیم.

مریم

سلام اقای خادمی از اشناییتون واقعا خوشحالم من نزدیک 2 ساله وبلاگتون رو میخوندم البته یک وقفه 8 ماهه به خاطره تولد فرزندم پیش اومد برام خیلی حس خوبی داره وبلاگتون راستش چند تا سوال داشتم تو خاطراتتون خوندم که با دست خالی رفتیت کانادا میخواستم بدونم چرا رفتیتد کانادا ؟ چی باعث شد شما بدون پشتوانه مالی برید کانادا منظورم چیش خوب بود و می ارزید؟ واینکه حالا همه چیز اوکی هست؟ به غربتش میارزه راستش قصدم فضولی نیستا دلم میخواد از ایران برم خسته ام از ایران نمیدونم چرا حس میکنم دیگه بسه ایران حالا یه جایه دیگه شما میتونید راهنماییم کنید واسه مهاجرت من مدرک فنی حرفه ای درجه 1 اشپزی دارم میگن قابل ترجمه هست ایا واقعا اونجا کاربرد داره؟

صهبای عشق

سلام آقا خادمی من اولین بار است که با وبلاگتون آشنا شدم و خیلی خوشحالم از آشنایی تون. اگه آدرستون رو گم نکنم حتما همیشه مطالبتون رو می خونم. موفق و پیروز و در پناه حق باشید.

سید

دیربه دیر آپدیت می شید... اصلن قابل قبول نیست!