نابودی سریع طبیعت

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

اگر فکر می کنید تنها در شهر شما یک شبه یک جنگل و یا یک باغ وسیع تخریب شده و درختان کهن و  زیبای آن قطع می شود تا به جای آنها ساخت و ساز شده و درآمدی سرشار نصیب سرمایه داران شود؛ سخت در اشتباه هستید. این اتفاق در همه جای این کره خاکی می افتد.

البته نابودی جنگلها و منابع طبیعی خبر جدیدی نیست. به همین شمال سرسبز خانه پدری نگاهی بیاندازید. چقدر از جنگلهای زیبای آن نابود شده و به جای آن ویلا ساخته شده است؟ به همین آمازون نگاه کنید. فکر می کنید در همین چند دهه گذشته چقدر از مساحت آن کاسته شده است؟ در همین دیار ما همه روزه ؛ کاربری کلی از زمین های حاصل خیز خارج شهرها از کشاورزی به شهرسازی و خانه سازی تبدیل می شود.

در محله ای که ما زندگی می کنیم ؛ جنگل بسیار بزرگی بود که مساحت آن به چندین هکتار می رسید . هرچند که این جنگل مالک خصوصی داشت ؛ ولی به هرحال دل ماخوش بود که در محله ما هم جنگلی وجود دارد. اما غم انگیز این است که یک روز صبح که از خانه بیرون زده و به سر کار می روید؛ ناگهان می بینید درختان جنگل بزرگ محله شما که وسط شهر است؛ قطع شده و بولدوزرها مشغول کند و کاو انجام مقدمات خانه سازی هستند. 

 

نابودی سریع جنگل ها

همه چیز از یک تابلو شروع می شود. این تابلو را که دیدید؛ بدانید دیگر کار تمام است و بشر دوپا اینجا را هم نابود کرده است. ظاهرا در این دیار همه چیز طبق قانون انجام می شود و تمام تشریفات قانونی طی می شود ولی در نهایت امر آنچیزی که نابود می شود؛ طبیعت است. در بالای این تابلو نوشته است: آوردن زندگی به زمین! ( Bringing Life to Land ). من از یکی از دوستانی که در امر معلاملات املاک است شنیدم که این جنگل با قیمتی بیش از 130 میلیون دلار معامله شده است. معادل ریالی حدود 360 میلیارد تومان می شود. 

  

نابودی سریع جنگل ها

همانطور که می بینید؛ هنوز هم در دوردست درختانی پابرجا دیده می شود ولی بزودی آنها هم بر خاک خواهند افتاد. 

 

نابودی سریع جنگل ها

 این ها هم لاشه باقی مانده تنه درختانی است که برخاک افتاده اند. 

  

نابودی سریع جنگل ها

 قطعا این درختان نقش مهمی در پالایش هوا داشتند. اما بزودی دودکش ساختمانها جای آنها را خواهد گرفت.

  

نابودی سریع جنگل ها

 ارمغان بشر به محیط زیست : زندگی

 

 

نابودی سریع جنگل ها

 

 

 

نابودی سریع جنگل ها

 این درختان هم در آینده ای نه چندان دور قطع خواهند شد.

 

انشاءالله در آینده سعی خواهم کرد عکسهای جدیدی از آنچه که به جای این جنگل ساخته خواهد شده ؛ در این حیاط خلوت نصب کنم. 

از سوی دیگر ؛ باید قبول کرد که مشکل تنها در سودجویی بشر دو پا نیست. به هر حال این جمعیتی که با این سرعت سرسام آور رو به افزایش است؛ نیاز به محلی برای زیستن و ریخت و پاش دارد. به نظرم حفظ محیط زیست با این رشد فزاینده جمعیت همخوانی ندارد. آیندگان هم از این کره خاکی سهمی دارند. جلوی رشد سرسام آور جمعیت را بگیریم و سعی کنیم که با مصرف کمتر ؛ با طبیعت مدارا کنیم.

من که نه سرمایه ای دارم و نه امکاناتی وگرنه خیلی بیشتر از خیلی ها ( از ال گور بگیرید تا بسیاری از این هنرپیشه ها ) تمام سعی خود را در جلب توجه مردم به حفظ منابع کره زمین صرف می کردم. 

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

/ 0 نظر / 332 بازدید