تین تین ادونچرز

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

ماجراهای تن تن

من در دوران کودکی و نوجوانی علاقه بسیار زیادی به خواندن کتاب داشتم و یکی از مجموعه کتابهایی که در میان بچه ها خیلی رواج و طرفدار داشت؛ کتابهای مصور تن تن بود.

اما هرچقدر برو بچه های نسل ما تن تن را می شناختند ؛ در این دوره زمانه بچه ها خیلی با تن تن آشنایی ندارند. وقتی من به اعضای جونیور خانواده شاد پیشنهاد کردم که به تماشای فیلم ماجراهای تن تن برویم؛ در ابتدا آنها قبول نکردند و آنرا خسته کننده خواندند. البته حق هم دارند. دوره زمانه حسابی عوض شده . کاراکترهای جدید این دوره زمانه ( از اسپانج باب گرفته تا هری پاتر و نارنیا و ...) با رفتارهای خود ؛ جایی برای شخصیت های قدیمی نگذاشته اند.

تن تن شخصیت جالبی است. صرف نظر از آنکه خشونت به شکل امروزی در ماجراهای او جایی ندارد و هوش و  زیرکی او و سگش ( اسنو وایت یا میلو) باعث موفقیت او است ؛ هیچگاه در ماجراهایش با خانم ها روبرو نمی شود و این دقیقا برخلاف عرف رایج فیلم ها و سریالهای امروزی است و جالب اینکه عدم رویارویی او با خانم ها از جذابیت اتفاقاتش کم نمی کند. این در حالی است که در داستانهای امروزی از رویارویی به عنوان چاشنی قوی و یا حتی انگیزه ؛ استفاده می شود.

ماجراهی تین تین ؛ کار جدید اسپیلبرگ ؛ جدید ترین و شاید تنها اقبتاس سینمایی از داستانهای هرژه است. به نظر من اسپیلبرگ خیلی بیشتر از اینها می توانست جزئیات داستان و ماجرا را به تصویر بکشد و فیلم را طولانی تر کند و بر جذابیت داستان بیافزاید ولی خوب لابد این کار را نکرده چون نمی خواسته اصل داستان با خلاقیت او تغییر کند.

خیلی ها می گویند که کار جدید اسپیلبرگ ؛ جذابیت کتابهای اصلی هرژه را ندارد . شاید همینطور باشد زیرا آن موقع که ما کتابهای تن تن را می خواندیم؛ خبری از انواع و اقسام شخصیت ها و فیلم ها و سریالهای امروزی نبود. به نظرم میزان فروش سایر فیلمها در مقابل فیلم ماجراهای تن تن نشان از گرایش و ذائقه مردم به مدلهای جدیدتری از فیلم ها می باشد.

اما ای کاش ما مسلمانها هم پول و پشتکار و آینده نگری قومی را  که اسپیلبرگ یکی از نمادهای آنها است را می داشتیم. اسپیلبرگ بیش از سی سال پیش امتیاز داستانهای تن تن را خرید تا امروز بتواند آنها را به تصویر بکشد.

 اما اکران فیلمهایی چون ماجراهای تن تن فرصت خوبی است تا خانواده ها دور هم جمع شوند. ساعت خوشی داشته و از همه مهمتر ساعتی را هم به گپ و گفت و گو بپردازند. کودکان و نوجوانان نیز فرصتی می یابند تا هم دوستان خود را ببینند و هم پای صحبت بزرگتر ها بنشینند. قطعا این گپ و گفتگو در هنگام نمایش فیلم نیست.

یک برنامه ریزی مناسب باعث می شود تا در یک محیط ساده و خلوت دور هم جمع شویم و بدور از مشغله های زندگی ساعتی را سپری کنیم.

خیلی از وقت ها خانم ها میز خود را از میز آقایان جدا می کنند...

 

نمی شود که دور هم جمع شد و کاپوچینو و یا شیرکاکائو صرف نکرد

سعی ما در این دیار این است تا به مناسبت هایی از این قبیل ؛ خانواده ها را دور هم جمع کرده و برای آنها لحظاتی خوش و شاد را فراهیم کنیم ولی به هرحال برخی از دوستان ما در این دیار خیلی تمایلی به حضور در برنامه هایی از این دست را ندارند و دلایل آنها نیز برای من قابل درک نیست.  این کاملا طبیعی است که در هر مجموعه ای ؛ طیف های مختلفی از سلایق وجود داشته باشند.

 

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

 

 

 

/ 0 نظر / 269 بازدید