علیکم بالورزش و الفیزیکال اکتیویتی

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

 

یکی از تفاوتهای یک جوان و یک انسان با تجربه در نحوه استفاده از وسائل است. مثلا فکرش را بکنید یک ماشین را که تازه از کمپانی تحویل گرفته اید ؛ به یک جوان بدهید. آن جوان با تصور اینکه ماشین نو است و احتمالا مال من هم نیست ؛ به موتور ماشین فشار بی مورد می آورد و از شنیدن صدای زوزه ماشین ؛ و دود چرخ ها حال می کند. ماشین را به هر چاله چوله ای می اندازد و صد البته ماشین هم که نو است و به ظاهر آخ نمی گوید.

اما از سوی دیگر یک فرد جا افتاده ؛ تمای سعی خود را در مدارا با ماشین می کند و به قول اهالی این دیار آنرا abuse نمی کند. شاید جوانها به او بخندند؛ اما واقعیت آن است که این ماشین بهتر می ماند و فرصت بیشتری را در خدمت به صاحب خود دارد.

بدن ما هم همینطور است. در فرهنگ این دیار ؛ می گوید این بدن من است. هرکاری بخواهم با او می کنم  ما این عبارت را از برخی از ایرانی هایی که با فرهنگ این دیار خو گرفته اند؛ می شنویم. مثلا ممکن است برای یک خانواده جا افتاده باشد که بدن دختر و یا پسر من مال خودش است . با هرکه بخواهد آنرا به اشتراک می گذارد.

صرف نظر از اینکه آیا این استدلال درستی است یا خیر و اینکه آیا ما نقش موجر را بازی می کنیم و یا مستاجر؛ رفتار ما یا این بدن باید با ملاحظه و ملاطفت باشد تا بتوانیم مدت زمان بیشتری از آن بهره ببریم.

یکی از مهمترین روشهای حفظ بدن و سلامت آن ؛ انجام ورزشهای مناسب است تا بتوانیم آمادگی بدن را حفظ کنیم.

در ایام نو جوانی و جوانی ؛ بدن ما مانند آن ماشین نو است . حتی اگر روغن آنرا دیر به دیر عوض کنید؛ برای مدتی آخ هم نمی گوید اما امان از وقتی که زه وار ماشین در برود و ماشین به روغن سوزی بیافتد.

بدن ما هم همینطور است. با گذشت زمان ؛ بدن شکننده و عضلات آن ضعیف و مفاصل آن خشک می شود. با انجام ورزش و نرمشهای منظم ؛ باید به تقویت عضلات؛ ماهیچه ها و مفاصل پرداخت.

در مورد مفاصل بدن شرایط خیلی مهم تر است. مفاصل مانند عضلات با رگهای خونی تغذیه نمی شوند و مواد غذایی به آنها نمی رسد. تنها راه رساندن مواد غذایی به آنها ؛ انجام ورزشهای مناسب است. تنها با این روش است که می توان مواد غضروفی داخل مفاصل را باز سازی کرد. اجازه ندهید مشغله های زندگی ؛ فرصت روزانه یکساعت ورزش و نرمش صحیح و اصولی را از شما بگیرد. به یاد داشته باشید این یک شبه بدست نمی آید. مدتها باید روی آن کار کنید.

حذف اضافه وزن و دوری از سیگار را نیز فراموش نکنید. اگر هم عادت به تر کردن لب با مواد سکر آور دارید؛ آنرا هم از خود دور کنید.

اکثر پزشکان این دیار اولین چیزی را که به بیمار خود توصیه اکید می کنند؛ حذف سیگار و الکل و کاهش وزن اضافی است. 

 در پایان سخن گهربار نبی مکرم (ص) را یاد آوری می کنم که فرمودند: تا کاملا گرسنه نشده اید ؛ بر سفره ننشینید و قبل از آنکه احساس سیری کنید ؛ دست از طعام بردارید.

با یاد حق شاد باشید

خانواده شاد

علی خادمی

پاورقی: اگر واقعا مالک بدن خود هستید؛ آیا می توانید ( دور از جان شما ) در هنگام مرگ خود تصمیم بگیرید که چشمان شما باز بماند و یا بسته؟

/ 0 نظر / 30 بازدید